Co to jest ekogroszek i jak powstaje?
Ekogroszek to coraz chętniej wykorzystywany przez Polaków rodzaj paliwa stałego, służącego do ogrzewania mieszkań i budynków. Choć do jego produkcji wykorzystuje się węgiel kamienny, jest on znacznie bardziej wydajnym paliwem, łatwiejszym w wykorzystaniu i bardziej ekologicznym. Dlaczego to możliwe? Na co zwrócić uwagę wybierając ekogroszek? Jak wykorzystywać i przechowywać ten rodzaj paliwa?
Ekogroszek – dlaczego warto? Porównanie parametrów
Jak już zwróciliśmy uwagę, ekogroszek jest pozyskiwany z węgla kamiennego. Produkuje się go z pokruszonego i przesianego węgla, który następnie jest płukany. Dzięki tym procesom z węgla usuwane są miał, niepalne frakcje i substancje szkodliwe, emitowane do atmosfery podczas palenia. Obniża się również spiekalność, będąca czynnikiem negatywnym podczas spalania węgla kamiennego. Uzyskany produkt, powstały wyłącznie przy wykorzystaniu najwyższej jakości polskich węgli, cechuje się bardzo wysoką wartością opałową i pozostaje po nim znacznie mniej popiołów.
Dzięki niewielkiemu rozmiarowi ziaren (od 5 do 25 mm) ekogroszki w większości przypadków znajdują zastosowanie w piecach z podajnikami, co umożliwia napełnianie zasobnika nawet raz na tydzień i nie wymaga regularnego dosypywania opału, jak to najczęściej ma miejsce w przypadku tradycyjnych pieców z węglem kamiennym. Taki rodzaj spalania (połączony z dozownikiem i nadmuchem) przyczynia się do znacznie zmniejszonej emisji tlenku węgla, węglowodorów aromatycznych, dioksyn, furanów i pyłów w spalinach. Czyli substancji budzących największe kontrowersje przy spalaniu węgla i obwinianych o powodowanie smogu. Decydując się na wybór ekogroszku przyczyniasz się więc do poprawy stanu powietrza w twojej okolicy.
Parametry ekogroszku
Porównując parametry ekogroszku i najczęściej występujących na rynku form węgla kamiennego, można zauważyć, że:
- ma zdecydowanie mniejszą granulację niż węgiel orzech (5-25 mm vs. 25-80 mm), kostka (63-200 mm) i bardziej regularną niż koks (1-31,5), dzięki czemu świetnie pasuje do pieców z zasobnikami i systemem podającym,
- ma niemal najwyższą wartość kaloryczną (minimum 26 MJ/Kg) spośród wszystkich dostępnych węgli, ustępując jedynie znacznie droższemu koksowi (28 MJ/Kg),
- zawiera najniższą ilość popiołu (maksimum pozwalające uzyskać certyfikację to 6%), dzięki czemu emituje mniej pyłów i rzadziej trzeba czyścić palenisko,
- charakteryzuje się najniższą spiekalnością (RI<15), dzięki czemu jest efektywniej spalany, w większej mierze przekształcając zawartą energię w ciepło.
Jak wybrać dobry ekogroszek i na co zwracać uwagę?
Niestety, nie każdy oferowany na rynku produkt o nawie ekogroszek faktycznie nim jest. W związku z tym nie każdy spełnia oczekiwane w nim nadzieje, związane ze zmniejszonym zanieczyszczaniem środowiska i wysoką wartością opałową. Często na rynku występuje podrabiany produkt, będący mieszaniną niskiej jakości miału węglowego, sklejonego substancjami niewiadomego pochodzenia. Nie odpowiada on normom, choć oczywiście może być spalony w piecu przeznaczonym do ekogroszku, przez co nie zawsze konsumenci mają świadomość, że padli ofiarą oszustwa.
Czynnikiem, na który powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę, jest certyfikat, wystawiony przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, poświadczający, że faktycznie mamy do czynienia ze standaryzowanym ekogroszkiem, spełniającym wszelkie normy. Wszystkie oferowane przez nas typy węgla, z omawianym ekogroszkiem włącznie posiadają stosowne certyfikaty.
Inną, kwestią, mającą wpływ na jakość wybranego przez nas paliwa jest wilgotność. Jeśli decydujemy się na zakup ekogroszku w workach, warto sprawdzić ich wilgotność, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – worki mokre od zewnątrz sugerują, że był przechowywany “pod gołym niebem” i może być zawilgocony w środku.
Istotną kwestią, o której również musimy zadecydować, jest to czy wolimy opał luzem, czy zapakowany w worki. Dużo zależy to od miejsca, gdzie będziemy składować opał. Zazwyczaj taniej okaże się kupić ekogroszek luzem, jednak wymaga on przechowywania w odpowiednich warunkach. Najlepiej, jeśli będzie to suche pomieszczenie, z betonową wylewką, umiejscowione niedaleko zasobnika i umożliwiające swobodny transport opału. Wybierając ekogroszek workowany zwykle zapłacimy więcej, jest on jednak znacznie łatwiejszy w składowaniu i transporcie – wystarczy trzymać go pod zadaszeniem, lub okryty nieprzemakalnym materiałem. Nawet jeśli to miejsce znajduje się niezbyt blisko pieca, przenoszenie nie jest bardzo utrudnione, ze względu na wygodne porcjowanie po 25 kilogramów.
Pocenie się ekogroszku
Jednym z często opisywanych zjawisk, wśród użytkowników ekogroszku jest tzw. pocenie się ekogroszku. Jest to zjawisko o negatywnym wpływie na stan elementów zasobnika, podajnika i samego pieca, powodujący powstawanie korozji i znacząco skracający jego żywotność. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka – zarówno zbyt duża wilgotność węgla (źle przechowywanego lub kupionego od nieuczciwego sprzedawcy), różnica temperatur, między miejscem, gdzie przechowujemy ekogroszek, a kotłownią, lub zbyt niska temperatura na piecu (szkodliwe nie tylko dla zasobnika, ale również dla komory spalania, komina i pozostałych elementów grzewczych).