Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Pellet Opole

W ofercie naszego składu opału posiadamy pellet, który charakteryzuje się obniżeniem kosztów ogrzewania mieszkania. Wykorzystywanie pelletu do ogrzewania mieszkania jest działaniem proekologicznym z uwagi na zachowanie równowagi pomiędzy pochłanianym dwutlenkiem węgla przez roślinę w trakcie jej wzrostu a ilości dwutlenku węgla, który jest wydzielany w trakcie spalania pelletu.

W naszym asortymencie posiadamy pellet 6 mm, który posiada zastosowanie w mniejszych kotłach, które są montowane w gospodarstwach domowych. Oferujemy pellet wysokiej jakości, który jest najefektywniej wykorzystywany przez kotły, a jednocześnie najbardziej sprzyja środowisku. Prowadzona przez nas sprzedaż nie ogranicza się wyłącznie do tego sposobu ogrzewania domu. Zajmujemy się także sprzedażą węgla i ekogroszku. W zależności od potrzeb może on być zamawiany w workach 25 kilogramowych lub luzem.

Pellet Opole
Pellet czym jest

Czym jest Pellet

Pellet to jeden z najbardziej rozpowszechnianych przez naukowców oraz władze, sposób na ekologiczne ogrzewanie mieszkania. Na świecie popularność zdobywa od początku XXI wieku, ale w Polsce znany jest dopiero od kilku lat. Pellet umożliwia korzystniejsze wykorzystanie potencjału energetycznego, co jednocześnie pozwala na obniżenie kosztów za ogrzewanie. Pellet jest to kilkucentymetrowy przerób ekologicznych odpadów z innych procesów technologicznych (np. drewna, słomy, biomasy).

Pellet jest bardzo przyjazny dla środowiska – emitowany dwutlenek węgla (CO2) w czasie spalania jest równa ilości dwutlenku pochłoniętego przez roślinę w czasie jej wzrostu. To oznacza, że do atmosfery nie jest emitowana dodatkowa ilość dwutlenku węgla.

kalorycznosc opału
Kalory­czność

18
MJ/kg

ilość popiołu w węgla i ekogroszku
Ilość popiołu

MAX
0,63 %

węgiel ekogroszek workowany
Worek
tak

Skład opału Robix w Opolu gwarantuje najwyższą satysfakcję i wygodę użytkowania. Pellet ze składu Robix cechuje wysoką jakością. Pellet zapewni Ci bezpieczne, ekologiczne ciepło i komfort w Twoim domu.

Wybierając pellet, możecie się cieszyć ciepłym domem przez cały okres grzewczy.

Zamów Pellet Teraz!

Wady pelletu

Głównym powodem, dla którego wiele osób nie decyduje się na zakup kotła na pellet jest konieczność wydzielenia odrębnego pomieszczenia na kotłownię. Jego powierzchnia musi mieć wymiary o wielkości minimum 2×3 metry, co może być kłopotliwe w wielu domach. Poza tym należy zadbać o właściwe magazynowanie biomasy, jednak może być także przechowywana w kotłowni. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że w wielu przypadkach montaż kotła na pellet wymaga dostosowania wyposażenia kotłowni.

Wiele obiegowych opinii zawiera informację, że podczas spalania pelletu dochodzi do powstawania spieku. Jednak warto skorygować te informacje, ponieważ nie zawierają jednej niezwykle istotnej kwestii. Pellet może powodować powstawanie spieku, jedynie wtedy kiedy jest on gorszej jakości, czyli sprzedawany w bardzo niskich cenach. Ostatecznie pozorna oszczędność pomniejsza efektywność spalania, a jednocześnie może doprowadzać do stopniowego uszkadzania kotła.

Zalety Pelletu

Pellet charakteryzuje się bardzo obszerną listą zalet, które przemawiają za rezygnacją z innych rodzai opału. W pierwszej kolejności, w erze walki ze smogiem, należy wziąć pod uwagę jego niską szkodliwość dla środowiska. Coraz powszechniejsze w każdej gminie są programy promujące wybór pelletu z możliwością uzyskania dofinansowania na wymianę kotła, jeżeli dany mieszkaniec zadeklaruje ogrzewanie mieszkania z wykorzystaniem pelletu. Koszty poniesione z dostosowaniem kotłowni do spalania pelletem zwracają się w ciągu dwóch sezonów grzewczych. Kolejną przesłanką, która przemawia za wyborem pelletu jest znacząca redukcja ilości popiołu. A sam popiół może być z powodzeniem wykorzystywany do naturalnego nawożenia przydomowego ogródka.

Palenie przy wykorzystaniu pelletem jest niezwykle oszczędne w obsłudze kotła. Praca właściwa człowieka ogranicza się do usunięcia popiołu oraz dosypania kolejnych porcji paliwa.

Pellet-drzewny-cennik

Cennik Pelletu

dostawa opału opolskie

Bezpłatny
transport

węgiel workowany opole

Kilka worków
na próbę

ekogroszek opole

Wnosimy
węgiel

węgiel i ekogroszek workowany

Opał luzem
i workowany

Jak powstaje pellet?

Pellet powstaje podczas ukierunkowania bardzo wysokiego ciśnienia na dany surowiec, na skutek czego dochodzi do prasowania. W kolejnym etapie ma miejsce wyciskanie z masy trocinowej granulek lub też śrucin, co pozwala uzyskać pellet gotowy do sprzedaży.

Z czego robi się pellet?

Istnieje szeroka gama surowców, z których otrzymywany może być pellet. Do tego celu nie tylko jest wykorzystywane drewno lub słoma. Coraz popularniejsze stają się inne formy, które stanowią naturalny odpad w innych procesach. Pozyskiwanie pelletu może opierać się na biomasie, łuskach słonecznikach, pestkach a nawet innych odpadów. Lista surowców nie ulega skróceniu, wręcz przeciwnie nieustanna jest poszerzana.

Wartość energetyczna pelletu

W zależności od surowca, z którego produkowany jest pellet, posiada różną wartość energetyczną, która oscyluje w granicach od 14 do 18 MJ/kg. Warto przy tym wspomnieć, że pellet ze słomy (14,8-15,5 Mj/kg) posiada delikatnie mniejszą wartość energetyczną niż pellet drzewny (15-18 MJ/kg).

Ekologia a pellet

Pellet doceniony jest przez ekologów, ponieważ stanowi doskonały dla środowiska sposób ogrzewania domów. Jako największy atut jest fakt, że do jego powstania wykorzystywane są głównie odpady z innych procesów. W ten sposób zmniejsza się ilość wycinek drzew przeznaczonych na opał. Ochrona lasów jest niezwykle korzystna dla jakości powietrza, ponieważ istotne jest, aby redukować ilość dwutlenku węgla w powietrzu. Co więcej, z upływem czasu będą kończyły się posiadane zasoby węgla, dlatego wysoce prawdopodobne jest, że wartość węgla będzie wzrastała. Warto zwrócić uwagę na fakt, że spalanie węgla przyczynia się do przedostawania do atmosfery szeregu szkodliwych substancji, co nie tylko zanieczyszcza środowisko, ale także pogarsza stan zdrowia ludzi.

Pellet a smog

Pellet stanowi główny element walki ze szkodliwym smogiem. Każdego roku w sezonie grzewczym ten temat powraca jak bumerang. Za szczególny przykład należy podać Kraków, który z uwagi na pogarszającą się jakość powietrza, a tym samym zdrowie mieszkańców, od 1 września 2019 roku, wprowadził kategoryczny zakaz ogrzewania mieszkania przy pomocy węgla i drewna w kotłach. Jako alternatywę wyznaczył właśnie pellet, który prawidłowo spalany nie zatruwa środowiska.

Pellet workowany

W trosce o potrzeby klientów, w sprzedaży posiadamy pellet workowany. Jego największą zaletą jest łatwość i czystość w składowaniu. Sprzedawane worki są wielkości 25 kilogramów, zatem niezwykle proste staje się umieszczenie właściwej ilości pelletu w podajniku do kotła, a jednocześnie możliwa jest nieustanna kontrola ilości spalanego pelletu. Zakup kilku worków może pozwolić ocenić jakość procesu spalania przy wykorzystywaniu naszego pelletu.

Kotły na pellet

Nie każdy kocioł nadaje się do przetwarzania pelletu na energię cieplną. W tym celu należy korzystać wyłącznie ze współcześnie produkowanych kotłów, które charakteryzują się spełnianiem szeregu bardzo rygorystycznych norm PN-EN 303-5:2012. Są tam przedstawione kwestie poruszające tematy emisji zanieczyszczeń oraz sprawności technicznej pieca. Ich ogromnym atutem jest umiejętność dokładnego dopalania cząsteczek stałych w przeciwieństwie do pieców na paliwo stałe. Przekłada się to na zmniejszenie ilości wykorzystywanego paliwa, poprawiając ekonomiczny rachunek za ogrzewanie na korzyść właścicieli.

Kotły na pellet podążają za trybem życia współczesnych ludzi. Przystosowane są do autonomicznej pracy, co sprawia, że samodzielne ogrzewanie mieszkania z wykorzystaniem pelletu jest nie tylko nowoczesne, ale także wygodne.

Kotły na pellet

Kotły na pellet posiadają centralnie sterujący komputer, który reguluje pracę pieca od momentu rozpalenia aż do wygaszenia. Rozpalanie możliwe jest przy wykorzystaniu gorącego powietrza, które pochodzi z elektrycznej grzałki. Rozpalenie surowca sprawia, że komputer samoczynnie wyłącza grzałkę i przechodzi w tryb pracy właściwej. Po skończonym procesie spalania, urządzenie sterujące dokonuje czyszczenia pieca, zdmuchując popiół i przy pomocy podajnika samodzielnie umieszcza nowy surowiec do palenia.

Komputer, który zauważa nieprawidłowości w funkcjonowaniu pieca, włącza alarm, który wymaga interwencji właściciela. Zautomatyzowanie całego procesu umożliwia ograniczenie czynności użytkownika do absolutnego minimum. Praca właściciela wykonywana jest raz na kilka tygodni. Do jego obowiązku należy wyczyszczenie zasobnika z nagromadzonego popiołu oraz umieszczenie porcji pelletu w zasobniku.