Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Co to jest kaloryczność opału?

4.9
(41)

W zależności od tego, jaki typ opału wybierzemy, różna jest jego wydajność. Niska cena za 1 tonę może być złudna, gdyż może się okazać, że zużyjemy o wiele więcej opału niż gdybyśmy kupili droższy, czyli w rzeczywistości wydamy… więcej. Wszystko to jest związane z kalorycznością opału. Jest to ilość energii, która może zostać uzyskania z danego paliwa. W takim razie – im większa kaloryczność tym mniejsze zużycie. Przy zakupie opału należy bezwzględnie zwrócić na to uwagę, gdyż w głównej mierze od tego zależy, ile tak naprawdę wydamy. Tak naprawdę odpowiadamy sobie na pytanie – czy chcemy paliwo (pozornie) tanie czy dobre? Może się zdarzyć, że za okazję przyjdzie nam sporo zapłacić…

Kaloryczność opału

Kaloryczność opału to ilość energii, która może być uzyskana z danego paliwa stałego

Na mocy przepisów prawa wiele paliw zniknęło rynku, ze względu na dużą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Obecnie największą popularnością na rynku cieszą się pellet, ekogroszek i węgiel. Każdy z nich jest równie łatwo dostępny. Jakie są ich parametry?

Pellet Kaloryczność

Nigdy nie warto ufać ofertom – tani i dobry! Zazwyczaj oferowane paliwo stałe jest zdecydowanie gorszej jakości i niestety, w żaden sposób nie wiąże się z oszczędnością. Jeśli więc nie jesteście specjalistami w tej dziedzinie i nie potraficie sami przeanalizować właściwości to lepiej weźcie pellet wyłącznie od sprawdzonego dostawcy.

Sam w sobie pellet jest sprzedawany w postaci granulatu z trocin drzewa. Jest pozyskiwany ze specjalnie hodowanych w tym celu roślin, a także odpadów rolniczych. Jest najczystszym paliwem na świecie, ze względu na praktycznie zerową emisję dwutlenku węgla. Po spalaniu pozostaje niewielka ilość popiołu.

Kaloryczność pelletu to średnio 18-20 MJ/kg.

Pelletem pali się w specjalnie przystosowanych do tego celu kotłach. Należy go przechowywać w suchych miejscach, aby nie tracił swoich właściwości.

Kaloryczność Ekogroszek

Ekogroszek jest wytwarzany z węgla brunatnego albo kamiennego. Podobnie jak w przypadku każdego innego paliwa stałego – trzeba poszukać na rynku sprawdzonego dostawcy, który da nam w 100% wysokojakościowy produkt. Podczas spalania ekogroszek emituje niewielką ilość gazów cieplarnianych do atmosfery. Dodatkowo po jego spaleniu (podobnie jak w przypadku pelletu) pozostaje minimalna ilość popiołu.

To paliwo stałe wytwarza się z tych rodzajów węgla, które mają niedużo substancji niepalących i mają one niską wilgotność. Ekogroszek jest palony w piecach wyposażonych w podajnik tłokowy albo ślimakowy. Kaloryczność ekogroszku to ok. 25 MJ/kg.

Kaloryczność Węgla

Najczęściej do palenia wykorzystuje się węgiel kamienny. Ma on charakterystyczne czarne bryły. Zgodnie z nowymi normami dotyczącymi spalania, całkowicie wycofano z użytku węgiel brunatny. Wyróżnia się cztery typy węgla kamiennego, pełniącego funkcję paliwa stałego:

  • płomienny (typ 31) – najsłabszy, ale spalający się czystym płomieniem
  • gazowo – płomienny (typ 32) – nieco mocniejszy, płomień jego spalania ma kolor pomarańczowy; najlepiej nadaje się do użytku w domowych piecach
  • gazowy (typ 33) – trudny w spalaniu, wytwarzający mnóstwo substancji smolistych
  • koksujący (typ 34 i 35) – wyłącznie do produkcji przemysłowej

Decydując się na zakup węgla warto zapoznać się z oznaczeniami poszczególnych typów węgla i tym samym ustrzec się przed problemami z paleniem. Jeśli chodzi o węgiel to im wyższa jego kaloryczność, tym… trudniejsze spalanie. W zależności od posiadanego kotła, te dolnego spalania akceptują maksymalnie węgiel typu 32 – jego kaloryczność wynosi 26/28 MJ/kg, z kolei te górnego mogą spalić również typ 33, jednak wskutek tego do atmosfery przedostaje się sporo szkodliwych substancji.

Kaloryczność opału, które rozwiązane wybrać?

Zarówno węgiel, jak i ekogroszek oraz pellet mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, których nie przekonają żadne argumenty. Jednak dla tych, którzy szukają optymalnego rozwiązania dotyczącego ogrzewania domu, warto wskazać kilka istotnych aspektów, które powinny zostać wzięte pod uwagę.

Węgiel jest niezwykle popularny, jednak należy pamiętać o doborze odpowiedniego jego typu do posiadanego przez nas kotła. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu podczas palenia.

W kwestii ekologii zdecydowanie wygrywa pellet. Jest produkowany z biomasy, czyli odnawialnego źródła energii i nie emituje szkodliwych substancji. Ekogroszek jest wytwarzany z wyselekcjonowanego rodzaju węgla. Produkuje niewielkie ilości szkodliwych substancji, dzięki czemu jest o wiele bardziej przyjazny środowisku niż tradycyjny węgiel. W każdym przypadku bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę na zakup paliwa ze sprawdzonego źródła!

Ceny pelletu i ekogroszku są do siebie zbliżone (ekogroszek jest tylko trochę tańszy). Jednak jak wiadomo – nie tylko liczy się cena za 1 tonę opału, ale przede wszystkim jego kaloryczność. Dopiero przeliczenie tych dwóch kwestii daje obraz rzeczywistego kosztu ogrzewania danym paliwem. Ekogroszek jest kaloryczniejszy, więc siłą rzeczy to dzięki niemu zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Pellet jest czystszy od ekogroszku. Tego nie da się nie zauważyć. Ekogroszek pozostawia czarny pył, z kolei pozostałości po pellecie są praktycznie niezauważalne. Wchodząc do kotłowni już na pierwszy rzut oka można dostrzec, którego typu paliwa używa się do ogrzewania.

Co zatem wybrać? Wszystko tak naprawdę zależy od nas samych i tego, na czym głównie nam zależy. Ekogroszek jest o wiele bardziej kaloryczny (czyli ekonomiczny), z kolei pellet jest lepszy dla środowisko (jest ekologiczny). Bez wątpienia każdy wybierze spośród tych paliw to, które jemu najbardziej odpowiada.

Pellet Kaloryczność

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 41

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy poprawić ten post?