Dofinansowanie do wymiany pieca 2020 – program “Czyste powietrze”
Program czyste powietrze, zakładający rządową pomoc dla osób wymieniających piece na bardziej nowoczesne oraz chcących przeprowadzić termomodernizację budynku, okazał się sporym sukcesem. Wiele osób dzięki niemu już przebudowało swoje ogrzewanie, a tysiące kolejnych niosą się z takim zamiarem. Jednak program zakładający dofinansowanie do wymiany pieca 2020 ulega pewnym zmianom. Z czym się wiążą? Czy nadal będzie można z niego skorzystać?
Czyste powietrze – dotacja do pieca – jak jest aktualnie?
Główny cel, jaki postawiono przed rządowym programem czyste powietrze, to ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery. Do tej pory Polska znajduje się w ogonie europejskich państw pod względem jakości zimowego powietrza, głównie ze względu na wszechobecny smog. Zadaniem wprowadzonego w 2018 roku programu “Czyste powietrze” jest zmiana tej sytuacji, poprzez pomoc w wymianie pieców na nowocześniejsze oraz w przeprowadzeniu termomodernizacji budynków, co zmniejszy zapotrzebowanie na energię cieplną.
Maksymalna, możliwa do pozyskania dotacja z funduszy w ramach programu wynosi 53 tysiące złotych, a minimalna wartość inwestycji to 7 tysięcy. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani do programu, a koszt inwestycji przekroczy 53 tysiące złotych, kwotę powyżej limitu możemy otrzymać w formie pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. Ostatecznie na otrzymanie dofinansowania, a także jego wysokość wpływ ma również wysokość dochodu osiąganego przed gospodarstwo domowe. Najwięcej mogą otrzymać rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 600 złotych, w sytuacji, gdy przekroczy on 1600 złotych na osobę, wysokość wsparcia zostanie ograniczona do maksymalnie 30% wysokości inwestycji. W ciągu najbliższych 10 lat na program ma zostać przeznaczone ponad 100 mld złotych, co pokazuje nam skalę rozpoczynającego się przedsięwzięcia. Do końca października 2019 już ponad 46 tysięcy wniosków o dofinansowanie zostało zaakceptowanych, choć oczywiście spodziewana jest znacznie większa liczba uczestników programu – według rządowych obliczeń może z niego skorzystać nawet około 4 milionów gospodarstw domowych na terenie kraju.
Jakie korzyści czekają na osoby, które dzięki programowi zdecydują się na termomodernizację i wymianę źródła ogrzewania? Już samo ocieplenie i wymiana okien (o której dofinansowanie również można aplikować w ramach programu) może przynieść oszczędności na energii sięgające nawet 40%. W naszym kraju wciąż nie brakuje domów wykonanych “metodą gospodarczą”, których mieszkańcy mogliby wiele oszczędzić dzięki usprawnieniu ocieplenia.
Wnioskowanie
Program “Czyste powietrze” jest idealną okazją dla osób, które myślą o zakupie kotła na biopaliwo (np. pellet). Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie powinny złożyć odpowiedni wniosek do odpowiedniego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub do Urzędu Gminy, obejmującego swoją jurysdykcją zamieszkały obszar. Dzięki współpracy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z komercyjnymi i państwowymi bankami zarówno składanie wniosków, jak i pozyskiwanie funduszy zostało znacznie uproszczone. Co ważne, od niedawna wnioskować można także przez internet, na stronach lokalnych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wnioskować o dotacje mogą wyłącznie osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jedno- i wielorodzinnych. Do końca tego roku aplikować mogą również osoby, którym wydane już zostało pozwolenie na budowę. A jak przebiega samo otrzymywanie pieniędzy?
Po przyjęciu wniosku i uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi wnioskodawca musi samodzielnie wykonać termomodernizację lub wymienić piec, po czym, po odebraniu projektu może aplikować o otrzymanie dotacji. Warto wiedzieć, że od momentu zaakceptowania wniosku do zakończenia inwestycji nie może minąć więcej, niż 30 miesięcy, ale nie może być ona zakończona przed złożeniem samego wniosku.
Dofinansowanie do wymiany pieca Opole – na ile i kiedy można liczyć?
Program czyste powietrze w niemal każdym województwie przyjmuje różną formę. Jak wygląda to w Opolu i okolicach? W jego ramach można otrzymać dotację na:
- montaż,
- podłączenie i instalację,
- zakup
kotła olejowego, gazowego, elektrycznego lub pompy ciepła (do 40 kW).
Decydując się na pompę ciepła, można liczyć nawet na 3500 złotych wsparcia, podobnie jak kupując piec rozwijający do 30 kW, lub podłączając się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Nieco więcej, bo 4000 złotych mogą otrzymać osoby kupujące piec o mocy powyżej 30 kW. Dodatkowo o udział w programie mogą aplikować osoby planujące dokonanie termomodernizacji, docieplenie przegród domu, wymianę okien i drzwi, a także montaż wentylacji z odzyskiem ciepła, tzw. rekuperacji – w tych przypadkach każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie i nie przewidziano sztywnych zakresów wysokości finansowego wsparcia.
Dotacja do wymiany pieca – jakie zmiany przyniesie rok 2020?
Nadchodzący rok przynosi przełomowe zmiany w działaniu samego programu. I choć nadal zakłada on pomoc w zakupie pieca, czy wykonany termomodernizacji, to już nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Zmiany przede wszystkim dotkną osoby budujące nowe domy – nie będą oni mogli już starać się o dofinansowanie. Skąd taka zmiana? Od nowego roku (2020) nie będzie można już wyposażać nowo budowanych budynków w przestarzałe, wysokoemisyjne źródła ogrzewania. W sprzedaży nie będą już dostępne piece niespełniające najwyższych norm w zakresie emisji szkodliwych substancji, przez co dalsze dopłacanie do zakupu pieców spełniających takie normy straci jakikolwiek sens. Dofinansowanie do pieca zostanie więc ograniczone jedynie do już istniejących budynków, których właściciele chcieliby wymienić źródła ciepła na oszczędniejsze i bardziej ekologiczne. Dla nich program nie ulegnie zasadniczym zmianom. Dofinansowanie do wymiany pieca będzie nadal kontynuowane w niezmienionej formie.
Dofinansowanie do wymiany pieca Opole 2020 – czy warto?
Mieszkańcy Opola i województwa opolskiego również odczują nadchodzące zmiany. Na szczęście, na ternie województwa już około 1900 wniosków zostało złożonych, a około 420 otrzymało już zgodę na dofinansowanie (dane na lipiec 2019). Dotacja do pieca pozwoli wielu mieszkańcom naszego województwa na wymianę źródła ogrzewania na nowocześniejsze, a co się za tym kryje:
- wygodniejsze w użytkowaniu,
- bardziej proekologiczne,
- tańsze w utrzymaniu,
- bardziej perspektywiczne.
Dodatkowo, dzięki możliwej w ramach programie termomodernizacji osiągnięte korzyści mogą być znacznie bardziej znaczące, co zdecydowanie pozwoli na poprawę stanu powietrza w całym województwie opolskim, będącym do tej pory jednym z obszarów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w kraju. Duży udział w tym miało spalanie paliw niskiej jakości w piecach o małej wydajności i emitujących znaczne ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki możliwościom, kryjącym się za programem “Czyste powietrze” ta sytuacja powinna ulec poprawie, co pozytywnie odbije się na samopoczuciu i zdrowiu nas wszystkich.
Naszym zdaniem zdecydowanie warto spróbować złożyć wniosek. Samo jego wypełnienie nie jest przesadnie skomplikowane i nic nie kosztuje, a po jego zatwierdzeniu otrzymuje się aż 30 miesięcy na zakończenie inwestycji – pozwala to na spokojne jej rozplanowanie i wykonanie. Każdy z nas przecież chciałby mieszkać w czystszym środowisku, płacić mniej za ogrzewanie i cieszyć się wygodą – a na to właśnie pozwalają wszystkie objęte programem rozwiązania. Warto jednak nie odkładać tego na później – choć na dzień dzisiejszy wiemy, że program ma trwać do końca grudnia 2027 roku, to nie wiemy, jakie jeszcze zmiany w jego funkcjonowaniu zostaną wprowadzone w przyszłości.