Historia pelletu
Pellet drzewny jest powszechnie znany od przeszło 100 lat. Za rozkwit jego popularności można uznać wielki kryzys naftowy, który dotknął nie tylko Polskę, ale cały świat. Niewiarygodnie wysokie ceny ropy przyczyniły się do rozpowszechniania alternatywnych źródeł energii, które były bardziej ekonomiczne niż kosztowna ropa naftowa. Odpady produkcyjne tartaków w postaci trocin i resztek drewna stały się doskonałym produktem do produkcji pelletu drzewnego. Historia pelletu drzewnego idealnie pokazuje zmianę sposobu myślenia ludzi – od ekonomicznego, związanego z potrzebą generowania oszczędności – po globalne, wynikające z troski o ochronę środowiska.
Początki produkcji i popularyzacja pelletu
Za konkretną datę rozpoczęcia wielkiego boom na produkcję pelletu drzewnego mnożna uznać 1973 i 1979 rok. Pellet drzewny, jak żadne inne źródło energii przyciągnął uwagę ludzi, ponieważ był wysokogatunkową i ekonomiczną alternatywą dla bardzo kosztownej ropy naftowej. Niestety gdy tylko cena ropy spadła, koszt granulatu drzewnego względnie wzrósł, w wyniku czego użytkownicy pelletu zmniejszyli swoją liczebność. Od tego czasu pellet drzewny nigdy nie był już produkowany na tak wysoką skalę. Jak wiadomo, historia lubi zataczać koło. Można przyjąć, że od początku lat 90-tych produkcja pelletu ponownie zaczęła nabierać tempa. Niektóre kraje wręcz zachęcają do stosowania pelletu, poprzez swoją politykę, czyli np. zielony podatek, czyli opłaty i ulgi związane z ochroną środowiska. Wiele państw stoi przy założeniu, że korzystanie z pelletu drzewnego może okazać się całkiem skutecznym środkiem przeciwdziałającym globalnemu ociepleniu i zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne. W wielu krajach pellet zastąpił system ogrzewania elektrycznego i naftowego. Dzięki ekologicznemu wizerunkowi granulatu drzewnego i przewadze cenowej – rynek pelletu stale się rozwija. Obecnie w wielu krajach paliwo na pellet drzewny jest silną konkurencją cenową dla nafty i gazu ziemnego. Co więcej – zapotrzebowanie na pellet stale rośnie ze względu na takie zalety, jak ochrona środowiska, wysoka jakość i łatwość użytkowania.
Zalety pelletu, które mają wpływ na rozwój jego popularności:
- większa efektywność energetyczna
- wysoka wartość opałowa – 17 MJ / kg
- niska zawartość popiołu (do 1%)
- niska zawartość wody (8% – 10%)
- niskie zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową (650 kg / m3)
- produkcja spalania niskoemisyjnego
- atrakcyjna cena
- w pełni funkcjonalny zamiennik innych rodzajów paliwa
- odnawialne źródło energii potrzebnej do ogrzewania
Rozwój produkcji pelletu w Europie
W Europie pionierem i obszarem, który spopularyzował produkcję pelletu były kraje skandynawskie. Wynika to bezpośrednio z szerokości geograficznej obfitującej w niezbędny do produkcji pelletu surowiec – drewno. Cały proces produkcji pelletu jest dość prosty. Drzewa są usuwane z kory przed pocięciem na tarcicę, więc w trocinach jest bardzo mało zanieczyszczeń lub kory. Tworzą one bardzo jasny, czysty, niskopopiołowy granulat o stałych właściwościach spalania. Pierwszym krajem, który wdrożył to źródło energii była Szwecja, po niej zaś Dania, Austria i Niemcy. W Polsce produkcja pelletu na większą skalę rozpoczęła się dopiero na początku XXI wieku. Niestety, mimo rosnącej świadomości ekologicznego podejścia do życia i troski o środowisko naturalne, nadal stosunkowo niewiele osób ma w domach zainstalowane piece do ogrzewania tym bioplaiwem. Warto jednak dodać, że sytuacja ta zdaje się stopniowo zmieniać. Coraz więcej osób zainteresowana jest budową domów pasywnych, które wykorzystują ekologiczne lub odnawialne źródła energii.
Pellet na Zachodzie
W latach 80. XX wieku, Jerry Whitefield, jako pierwszy na świcie wynalazł automatyczny piec służący do ogrzewania trocin sprasowanych do kompaktowej formy kostki – pelletu. Zaprezentował swój wynalazek na targach w Nevadzie i dzięki temu odniósł swój pierwszy sukces – wrócił do domu z potężnym zamówieniem na piece do pelletu. W Stanach Zjednoczonych, w rejonie górskim, wiele tartaków wykorzystuje martwe drzewa iglaste zaatakowane przez chrząszcza sosnowego. Problemem wielu rejonów są tysiące akrów martwych drzew, które należy usunąć, ponieważ stanowią poważne zagrożeniem pożarem. To wręcz idealna sytuacja do producentów pelletu, którzy wykorzystując materiał na produkcję alternatywnych form energii – chronią środowisko. Obecnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie istnieje prawie 100 producentów pelletu produkujących paliwo pelletowe dla Ameryki Północnej, a także eksportujących do innych krajów.
Chociaż od zapoczątkowania historii pelletu minęło już ponad 100 lat, każdego roku pojawia się coraz więcej producentów pelletu, a wielu z nich zaczyna wytwarzać paliwo z niektórych nietradycyjnych źródeł, ponieważ wciąż szukają odpowiedzi na zastąpienie paliw kopalnych jako źródła energii. Oprócz pelletu z trocin, do produkcji wykorzystuje się również odpady rolnicze. Niektóre z tych odmian pelletu mają nieco wyższą zawartość popiołu, ale zapewniają znacznie większe źródło surowców potrzebnych do produkcji.