Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Jak działa kocioł na pellet?

0
(0)

Ogrzewanie domów pelletem staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. Nic dziwnego, bowiem ta metoda ogrzewania łączy w sobie wygodę, porównywalną do ogrzewania domu gazem ziemnym, z niskimi kosztami eksploatacji, typowymi dla paliwa stałego. Niewiele osób jednak wnika w szczegóły, dzięki którym możliwe jest utrzymanie niskiej ceny przy bardzo wysokim komforcie użytkowania. Dzięki czemu więc jest to możliwe? Jak działa kocioł pelletowy?

Pellet – dlaczego jest paliwem przyszłości?

Przez kilkaset lat ogrzewanie mieszkania paliwem stałym wiązało się z podobnymi obowiązkami – miedzy innymi z rozpalaniem ognia w piecu, a później regularnym dokładaniem do niego paliwa – tak, aby stale podtrzymywać proces palenia, zapewniający ciepło. W międzyczasie należało zadbać o dopływ powietrza, odprowadzenie spalin i czyszczenie pieca z nagromadzonych popiołów. W zamian niemal zawsze wiązało się z niższymi kosztami, w porównaniu w ogrzewaniem domu gazem, olejem opałowym bądź wykorzystując energię elektryczną.

Kotły na pellet mają za zadanie połączyć te dwie, pozornie nie występujące wspólnie cechy. Z jednej strony oferują więc pełną bezobsługowość – wystarczy mniej więcej raz w tygodniu uzupełnić zasobnik, z drugiej strony oferuje znacznie niższe koszty ogrzewania – porównywalne z ogrzewaniem domu węglem, bądź drewnem, a więc znacznie taniej, niż wykorzystując gaz, olej lub najmniej opłacalną w polskich realiach elektryczność.

Co wyróżnia kotły na pellet?

Produkowane współcześnie kotły na paliwa stałe mają niewiele wspólnego z powszechnie kojarzonymi piecami starszych generacji. Muszą one bowiem spełniać rygorystyczne założenia normy PN-EN 303-5:2012, obejmującej kwestie związane z emisją zanieczyszczeń oraz sprawności pieca. W związku z tym ich wykorzystanie nie jest związane z powszechnie opisywanym występowaniem smogu, ponieważ znacznie dokładniej dopalają one cząsteczki stałe, niż miało to miejsce w danych piecach na paliwo stałe. Dzięki temu zadowalają się również mniejszą ilością paliwa, czyli są bardziej ekonomiczne. Jednak jedną z największych zalet kotłów pelletowych jest autonomia w pracy, dzięki czemu są one wygodnym i nowoczesnym sposobem na ciepło w domowym zaciszu, niezależnie od temperatury za oknem.

Jak działa kocioł na pellet?

Pellet, czyli granulat, w skład którego wchodzą drewniane trociny jest, dzięki swojej strukturze, bardzo wygodnym w zastosowaniu paliwem. Jest on o wiele bardziej łatwopalny, niż powszechnie wykorzystywane drewno i węgiel. Ma to swoje zalety, ale wymusza również większą, niż w przypadku węgla, ochronę przed przedostaniem się ognia do zasobnika. Jednak sama obsługa pieca jest znacznie łatwiejsza – cały proces rozpalania, jak i gaszenia ognia odbywa się w pełni zautomatyzowany sposób, wykorzystujący gorące powietrze, ogrzewane przez elektryczną grzałkę. Kiedy dojdzie do zapłonu komputer decyduje o wyłączeniu grzałki i rozpoczęciu pracy właściwej. Jeśli jednak zainstalowanam fotokomórka nie może wykryć, pomimo podjętych trzech prób, ognia, zostaje wszczęty alarm, który wymaga interwencji właściciela. Być może związane to jest z brakiem paliwa, albo usterką osprzętu. Po osiągnięciu zamierzonej temperatury kocioł przestaje pracować, komputer natomiast stale monitoruje parametry pracy, rozpalając ognień na nowo, gdy stwierdzi, że temperatura w mieszkaniu, lub wody w bojlerze zanadto się obniżyła.

Ingerencji użytkownika nie wymaga nawet czyszczenie paleniska z popiołu – również ta czynność odbywa się automatycznie, a zainstalowany wentylator zdmuchuje pozostałości po procesie spalania. W praktyce więc obsługa kotła na pellet wymaga poświęcenia niewielkiej ilości czasu raz na kilka tygodni – głównie na wyczyszczenie zasobnika z nagromadzonego popiołu i dołożenie nowego paliwa do zasobnika. Wykorzystując paliwo dobrej jakości można ograniczyć ilość poświęcanego czasu do minimum. Piece na pellet to prawdziwe rozwiązanie z przyszłości – pozwala tanio i skutecznie ogrzać mieszkanie.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy poprawić ten post?

Tags: