Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Jak działa kocioł na pellet?

Ogrzewanie domów pelletem staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. Nic dziwnego, bowiem ta metoda ogrzewania łączy w sobie wygodę, porównywalną do ogrzewania domu gazem ziemnym, z niskimi kosztami eksploatacji, typowymi dla paliwa stałego. Niewiele osób jednak wnika w szczegóły, dzięki którym możliwe jest utrzymanie niskiej ceny przy bardzo wysokim komforcie użytkowania. Dzięki czemu więc jest to możliwe? Jak działa kocioł pelletowy?

Pellet – dlaczego jest paliwem przyszłości?

Przez kilkaset lat ogrzewanie mieszkania paliwem stałym wiązało się z podobnymi obowiązkami – miedzy innymi z rozpalaniem ognia w piecu, a później regularnym dokładaniem do niego paliwa – tak, aby stale podtrzymywać proces palenia, zapewniający ciepło. W międzyczasie należało zadbać o dopływ powietrza, odprowadzenie spalin i czyszczenie pieca z nagromadzonych popiołów. W zamian niemal zawsze wiązało się z niższymi kosztami, w porównaniu w ogrzewaniem domu gazem, olejem opałowym bądź wykorzystując energię elektryczną.

Kotły na pellet mają za zadanie połączyć te dwie, pozornie nie występujące wspólnie cechy. Z jednej strony oferują więc pełną bezobsługowość – wystarczy mniej więcej raz w tygodniu uzupełnić zasobnik, z drugiej strony oferuje znacznie niższe koszty ogrzewania – porównywalne z ogrzewaniem domu węglem, bądź drewnem, a więc znacznie taniej, niż wykorzystując gaz, olej lub najmniej opłacalną w polskich realiach elektryczność.

Co wyróżnia kotły na pellet?

Produkowane współcześnie kotły na paliwa stałe mają niewiele wspólnego z powszechnie kojarzonymi piecami starszych generacji. Muszą one bowiem spełniać rygorystyczne założenia normy PN-EN 303-5:2012, obejmującej kwestie związane z emisją zanieczyszczeń oraz sprawności pieca. W związku z tym ich wykorzystanie nie jest związane z powszechnie opisywanym występowaniem smogu, ponieważ znacznie dokładniej dopalają one cząsteczki stałe, niż miało to miejsce w danych piecach na paliwo stałe. Dzięki temu zadowalają się również mniejszą ilością paliwa, czyli są bardziej ekonomiczne. Jednak jedną z największych zalet kotłów pelletowych jest autonomia w pracy, dzięki czemu są one wygodnym i nowoczesnym sposobem na ciepło w domowym zaciszu, niezależnie od temperatury za oknem.

Jak działa kocioł na pellet?

Pellet, czyli granulat, w skład którego wchodzą drewniane trociny jest, dzięki swojej strukturze, bardzo wygodnym w zastosowaniu paliwem. Jest on o wiele bardziej łatwopalny, niż powszechnie wykorzystywane drewno i węgiel. Ma to swoje zalety, ale wymusza również większą, niż w przypadku węgla, ochronę przed przedostaniem się ognia do zasobnika. Jednak sama obsługa pieca jest znacznie łatwiejsza – cały proces rozpalania, jak i gaszenia ognia odbywa się w pełni zautomatyzowany sposób, wykorzystujący gorące powietrze, ogrzewane przez elektryczną grzałkę. Kiedy dojdzie do zapłonu komputer decyduje o wyłączeniu grzałki i rozpoczęciu pracy właściwej. Jeśli jednak zainstalowanam fotokomórka nie może wykryć, pomimo podjętych trzech prób, ognia, zostaje wszczęty alarm, który wymaga interwencji właściciela. Być może związane to jest z brakiem paliwa, albo usterką osprzętu. Po osiągnięciu zamierzonej temperatury kocioł przestaje pracować, komputer natomiast stale monitoruje parametry pracy, rozpalając ognień na nowo, gdy stwierdzi, że temperatura w mieszkaniu, lub wody w bojlerze zanadto się obniżyła.

Ingerencji użytkownika nie wymaga nawet czyszczenie paleniska z popiołu – również ta czynność odbywa się automatycznie, a zainstalowany wentylator zdmuchuje pozostałości po procesie spalania. W praktyce więc obsługa kotła na pellet wymaga poświęcenia niewielkiej ilości czasu raz na kilka tygodni – głównie na wyczyszczenie zasobnika z nagromadzonego popiołu i dołożenie nowego paliwa do zasobnika. Wykorzystując paliwo dobrej jakości można ograniczyć ilość poświęcanego czasu do minimum. Piece na pellet to prawdziwe rozwiązanie z przyszłości – pozwala tanio i skutecznie ogrzać mieszkanie.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Tags: