Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Jak powstaje pellet

5
(1)

Produkcja pelletu

Do produkcji pelletu używa się wiór drzewnych, zrębków oraz trocin. Trociny są suszone i mielone. Pod wpływem ciśnienia w maszynach zmielone suche trociny są zagęszczane i powstają granulki o wysokich walorach grzewczych. Pod wpływem wysokiej temperatury drewno uwalnia ligninę, naturalną substancję, która później spaja pellet (granulkę) w zwartą postać.

Sercem całego procesu produkcji pelletu jest granulator. Specjalnie ukształtowane otwory w grubej metalowej matrycy są niezbędne w procesie wielokrotnego wyciskania miazgi drzewnej. Praca granulatora ma bezpośredni wpływ na jakość pelletu. Charakterystyka matrycy musi być dopasowana do rodzaju drewna. Powstałe w wyniku granulowania pellety trzeba jeszcze schłodzić, przesiać i zapakować.
Najlepiej nie wycinać drzew, by wyprodukować z nich pellet. Wykorzystywać należy resztki poprodukcyjne z tartaków. Przy produkcji pelletu zależy firmom, by pozyskać czyste trociny, nie zanieczyszczone innymi substancjami (kora, piasek, plastykowe wiązki do bindowania drewna). Do produkcji pelletu nadają się zarówno drzewa liściaste jak i iglaste. Dobry pellet otrzymuje się z czystych trocin ze stolarni bez dodatków np kleju.

Pellet-drzewny-cennik
Jak powstaje pellet?

Pakowanie pelletu

W ostatniej fazie produkcji pakuje się pellet drzewny w 15 kilogramowe worki foliowe. Worki układa się na palety po około 66 sztuk, co daje jedną tonę na palecie. W takiej postaci dostarczane są już do ostatecznego klienta. W naszej firmie Robix sprzedajemy pellet klientom detalicznym. Dowozimy pellet samochodami do 3,5 tony. Transport, rozładunek i zaniesienie worków do 10 metrów do wyznaczonego pomieszczenia jest dla klienta gratis.

Tak krótki proces produkcji i wykorzystanie biomasy powodują, że pellet drzewny to jeden z najtańszych na rynku materiałów opałowych. Pellet za cenę porównywalną z ekogroszkiem oferuje bardzo wygodny, łatwy w obsłudze, czysty i zdrowy system ogrzewania. Dla porównania cena pelletu (2019r) to w naszej firmie 950 zł za tonę, natomiast cena dobrego ekogroszku workowanego (26MJ) to 980zł za tonę brutto.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy poprawić ten post?