Jak przygotować się do sezonu grzewczego?
Jesienny spadek temperatur to ostatni dzwonek na odpowiednie przygotowanie się do sezonu grzewczego. Jeżeli zależy nam na większych oszczędnościach, warto zaplanować zakup opału już wiosną i latem, kiedy ceny są najniższe. Jednak ogrzewanie mieszkania to nie jedyna rzecz, o której należy pomyśleć. Na uwadze powinniśmy mieć także staranne uszczelnienie drzwi oraz okien, przez które ciepło może wydostawać się na zewnątrz, a chłód przenikać do środka. Jak więc kompleksowo przygotować się do sezonu grzewczego?
Przygotowania do sezonu grzewczego – zakup opału
Wybór opału na sezon grzewczy jest ściśle związany z rodzajem pieca, jaki posiadamy w domu. Większość z nich jest bowiem ograniczona do konkretnych surowców energetycznych. Piece centralnego ogrzewania, kuchnie węglowe oraz kotły zasilamy najczęściej węglem kamiennym. Sprawdza się on doskonale w warunkach zimowych, dzięki bardzo wysokiej kaloryczności rzędu 24–28 MJ/kg. Kaloryczność jest bowiem parametrem, który w pierwszej kolejności powinniśmy brać pod uwagę, wybierając rodzaj opału. Piece specjalistyczne z podajnikami na pellet lub ekogroszek są natomiast polecane ze względu na ich ekologiczność oraz doskonałą wydajność. Ten pierwszy jest nieco droższy, jego kaloryczność jest niższa niż kaloryczność węgla, ponieważ wynosi około 18-20 MJ/kg, ale charakteryzuje go najniższy poziom emisji szkodliwych substancji oraz łatwość przechowywania. Z kolei ekogroszek to tańsza alternatywa, jednak o wyższej kaloryczności rzędu 24-26 MJ/kg.
Ile opału kupić na cały sezon grzewczy?
Ilość opału niezbędnego do ogrzania mieszkania zależy przede wszystkim od jego metrażu oraz stopnia docieplenia. Przyjmuje się, że 100 m2 powierzchni zupełnie nieocieplonego domu wymaga zużycia 5 ton węgla. Takie samo mieszkanie o średnim ociepleniu, czyli z około 5 cm izolacją ścian i nowymi oknami potrzebuje o połowę mniej opału, a doskonałe docieplenie w postaci 15 cm izolacji na ścianach, 20 w podłodze i 30 pod dachem pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na węgiel do około 1,3 tony na cały sezon grzewczy. Ilość ekogorszku, ze względu na podobną kaloryczność, będzie niemal identyczna, jak w przypadku węgla, a pelletu nieco większa, rzędu około 2-3 ton.
Jak uszczelnić drzwi i okna?
Już same nieszczelne okna mogą wygenerować nawet 30% straty ciepła, co wiąże się z koniecznością jego dogrzewania, a zatem również zakupu większej ilości opału. Przyczyn nieszczelności może być wiele. Najczęstsze to zużycie uszczelek, nieodpowiednia regulacja okuć, a także zużycie powstałe wskutek otwierania i zamykania. W przypadku rozregulowania szczelności nowego okna, należy samodzielnie skorygować docisk skrzydła do ramy za pomocą specjalnego pierścienia, który znajduje się na rolce ryglującej.
Z kolei stare okiennice mogą wymagać drobnych prac remontowych. Po zlokalizowaniu miejsca nieszczelności, można wypełnić je bezbarwnym silikonem, który aplikujemy między szybę a ramę. W przypadku szpar w futrynie korzystajmy z gotowych uszczelek samoprzylepnych. Na rynku dostępne są termoizolacyjne uszczelki silikonowe oraz bardzo wytrzymałe uszczelki gumowo-silikonowe. Przed ich aplikacją należy starannie przygotować powierzchnię do klejenia, poprzez oczyszczenie jej z brudu, kurzu i łuszczącej się farby. Ostatnim przypadkiem nieszczelności są puste przestrzenie między ścianą, a ościeżnicą. Takie otwory należy wypełnić pianką poliuretanową, którą nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu. Warto pamiętać, że produkty tego typu zwiększają swoją objętość, więc nie powinno się aplikować ich w dużej ilości, a po wyschnięciu nadmiar ściąć ostrym nożykiem.
W przypadku drzwi w pierwszej kolejności sprawdzajmy regulację skrzydeł, a jeżeli nie jest ona wystarczająca, zajmijmy się wymianą lub instalacją dodatkowych uszczelek do drzwi zewnętrznych. Duże nieszczelności mogą wymagać także zmiany uszczelek ościeżnicy lub uszczelek progowych.
Staranne przygotowanie się do sezonu grzewczego to gwarancja spokojnej zimy, spędzonej w ciepłym, komfortowym mieszkaniu. Warto zatem odpowiednio wcześnie zadbać o właściwe uszczelnienie drzwi i okien oraz zakup odpowiedniej ilości dobrej jakości opału.