Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Pellet i ekogroszek – paliwa przyszłości

Pellet i ekogroszek to paliwa stałe, które w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Te produkty grzewcze wyróżniają się swoją ekologicznością i oszczędnością. Osoby dbające o środowisko powinny zainteresować się zamontowanie piec na pellet lub ekogroszek. Jakie daje to możliwości i czy się opłaca?Poniżej przedstawiamy obydwa rodzaje opału

Dlaczego akurat ten rodzaj paliwa wybrać?

Paliwa stałe bardzo dobrze nadają się do ogrzewania domów i pomieszczeń w ekologiczny sposób. Stosowanie kotłów na biomasę to pomijając aspekty ekologiczne, bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Stosunkowo wysoka wartość opałowa przy rozsądnej cenie zachęciła już wielu Polaków. Nowoczesne piece na biomasę są czyste i estetycznie wyglądają, ponadto jest przy nich mało sprzątania. Kolejnym atutem jest podajnik na biomasę. Dzięki temu sprzęt jest praktycznie bezobsługowy i intuicyjny.

Pellet

Pellet przyjmuję postać małych granulek produkowanych z odpadów leśnych. Paliwo to jest bardzo przyjazne środowisku – pellet emituję do atmosfery bardzo małą ilość dwutlenku węgla.  Ze względu na swoje właściwości energetyczne, jest zaliczany do najbardziej efektywnych źródeł energii. Pellet jest produkowany z wielu odmianach o różnym stopniu spalania, w zależności od przeznaczenia jego użycia. Do użycia nieprzemysłowego wytwarza się go bez użycia żadnych lepiszczy. Regularny kształt i rozmiar biomasy pozwala na montowanie podajników automatycznie uzupełniających kocioł. Pellet jest paliwem odnawialnym, a przy jego spalaniu emisja substancji smolistych jest niska. Dzięki temu spełnia on wszystkie wymogi ekologiczne co do paliw stałych.

Ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Produkowana ilość energii cieplnej jest porównywalna z innymi materiałami opałowymi, ale to ekogroszek charakteryzuję się niską zawartością siarki oraz popiołu po spaleniu. Wytwarzany jest z wyselekcjonowanego węgla o dużej kaloryczności i niskiej zawartości siarki, wody i substancji niepalnych. Mimo swojej nieodnawialności ekogroszek jest w pełni ekologiczny. Podobnie jak w przypadku pelletu, piece na ekogroszek mają dozowniki, dzięki którym obsługa jest prosta i intuicyjna. Kotły charakteryzują się dużą sprawnością, co za tym idzie zmniejszają się koszty produkcji energii cieplnej. Warto również wspomnieć o bezdymności i możliwości używania pieca do innych materiałów opałowych.

Alternatywne zastosowania paliw stałych

Paliwa stałe znajdują zastosowanie w każdym miejscu gdzie potrzebna jest czystość i wygoda. Świetnie spełnia swoją rolę w pizzeriach, restauracjach, barach, hotelach, pałacach czy muzeach. Ze względu na niskie zanieczyszczanie środowiska piec na biomasę świetnie sprawdzi się w w przemyśle, a szczególnie na halach produkcyjnych i przemysłowych. Pellet wykorzystuję się również jako paliwo w grillach automatycznych, a nawet w rolnictwie przy hodowli zwierząt. Dzięki wysokiej absorbcji płynów i ekologiczności pellet może zastąpić słomę lub trociny jako ściółkę. Wysoka temperatura przy procesie produkcji zabija bakterie i dzięki temu jest nieinwazyjna i lepsza od słomy. Granulat drzewny można wykorzystać także w ogrodzie. Popiół powstały w procesie spalania świetnie nada się w celu nawożenia roślin. Dzięki takiemu wykorzystaniu pelletu wszystko zostanie optymalnie wykorzystane, a środowisko będzie czystsze!

Podsumowanie

Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się walorami naszej planety powinniśmy o nią dbać. Paliwa przyszłości, takie jak ekogroszek czy pellet są bezpieczne dla środowiska i bardzo ekologiczne. Co ważne, nie zauważymy w naszym domu różnicy po wymianie pieca na tak z paliwem stałym. Dzięki ogromowi alternatywnych zastosowań nic się nie marnuje. Pamiętajmy jednak aby wybierać ekogroszek i pellet sprawdzony i dobrej jakości. Wtedy z pewnością będziemy zadowoleni. Dobry sposób to zakup pieca, w którym możemy spalać zarówno pellet i jak ekogroszek. Będzie to dla nas swego rodzaju uniezależnienie od ceny paliw na rynku i braku jednego ze surowców.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!