Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Pellet i ekogroszek – paliwa przyszłości

4.8
(22)

Pellet i ekogroszek to paliwa stałe, które w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Te produkty grzewcze wyróżniają się swoją ekologicznością i oszczędnością. Osoby dbające o środowisko powinny zainteresować się zamontowanie piec na pellet lub ekogroszek. Jakie daje to możliwości i czy się opłaca?Poniżej przedstawiamy obydwa rodzaje opału

Dlaczego akurat ten rodzaj paliwa wybrać?

Paliwa stałe bardzo dobrze nadają się do ogrzewania domów i pomieszczeń w ekologiczny sposób. Stosowanie kotłów na biomasę to pomijając aspekty ekologiczne, bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Stosunkowo wysoka wartość opałowa przy rozsądnej cenie zachęciła już wielu Polaków. Nowoczesne piece na biomasę są czyste i estetycznie wyglądają, ponadto jest przy nich mało sprzątania. Kolejnym atutem jest podajnik na biomasę. Dzięki temu sprzęt jest praktycznie bezobsługowy i intuicyjny.

Pellet

Pellet przyjmuję postać małych granulek produkowanych z odpadów leśnych. Paliwo to jest bardzo przyjazne środowisku – pellet emituję do atmosfery bardzo małą ilość dwutlenku węgla.  Ze względu na swoje właściwości energetyczne, jest zaliczany do najbardziej efektywnych źródeł energii. Pellet jest produkowany z wielu odmianach o różnym stopniu spalania, w zależności od przeznaczenia jego użycia. Do użycia nieprzemysłowego wytwarza się go bez użycia żadnych lepiszczy. Regularny kształt i rozmiar biomasy pozwala na montowanie podajników automatycznie uzupełniających kocioł. Pellet jest paliwem odnawialnym, a przy jego spalaniu emisja substancji smolistych jest niska. Dzięki temu spełnia on wszystkie wymogi ekologiczne co do paliw stałych.

Ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Produkowana ilość energii cieplnej jest porównywalna z innymi materiałami opałowymi, ale to ekogroszek charakteryzuję się niską zawartością siarki oraz popiołu po spaleniu. Wytwarzany jest z wyselekcjonowanego węgla o dużej kaloryczności i niskiej zawartości siarki, wody i substancji niepalnych. Mimo swojej nieodnawialności ekogroszek jest w pełni ekologiczny. Podobnie jak w przypadku pelletu, piece na ekogroszek mają dozowniki, dzięki którym obsługa jest prosta i intuicyjna. Kotły charakteryzują się dużą sprawnością, co za tym idzie zmniejszają się koszty produkcji energii cieplnej. Warto również wspomnieć o bezdymności i możliwości używania pieca do innych materiałów opałowych.

Alternatywne zastosowania paliw stałych

Paliwa stałe znajdują zastosowanie w każdym miejscu gdzie potrzebna jest czystość i wygoda. Świetnie spełnia swoją rolę w pizzeriach, restauracjach, barach, hotelach, pałacach czy muzeach. Ze względu na niskie zanieczyszczanie środowiska piec na biomasę świetnie sprawdzi się w w przemyśle, a szczególnie na halach produkcyjnych i przemysłowych. Pellet wykorzystuję się również jako paliwo w grillach automatycznych, a nawet w rolnictwie przy hodowli zwierząt. Dzięki wysokiej absorbcji płynów i ekologiczności pellet może zastąpić słomę lub trociny jako ściółkę. Wysoka temperatura przy procesie produkcji zabija bakterie i dzięki temu jest nieinwazyjna i lepsza od słomy. Granulat drzewny można wykorzystać także w ogrodzie. Popiół powstały w procesie spalania świetnie nada się w celu nawożenia roślin. Dzięki takiemu wykorzystaniu pelletu wszystko zostanie optymalnie wykorzystane, a środowisko będzie czystsze!

Podsumowanie

Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się walorami naszej planety powinniśmy o nią dbać. Paliwa przyszłości, takie jak ekogroszek czy pellet są bezpieczne dla środowiska i bardzo ekologiczne. Co ważne, nie zauważymy w naszym domu różnicy po wymianie pieca na tak z paliwem stałym. Dzięki ogromowi alternatywnych zastosowań nic się nie marnuje. Pamiętajmy jednak aby wybierać ekogroszek i pellet sprawdzony i dobrej jakości. Wtedy z pewnością będziemy zadowoleni. Dobry sposób to zakup pieca, w którym możemy spalać zarówno pellet i jak ekogroszek. Będzie to dla nas swego rodzaju uniezależnienie od ceny paliw na rynku i braku jednego ze surowców.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 22

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy poprawić ten post?