Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Piec na pellet – koszty ogrzewania, sprawdź ile możesz zaoszczędzić

4.9
(17)

Jednym z najczęściej pomijanych problemów dotyczących człowieka jest wpływ codziennego funkcjonowania na jego jedyny dom – Ziemię. Przeświadczenie, że ekologiczny tryb życia jest chwilową modą powoli wypiera świadomość, że zmiany w życiu są konieczne do zapewnienia ciągłości ekosystemu i godnego życia potomków. Od kilku lat coraz więcej państw włącza się w międzynarodowe akcje związane z walką z zanieczyszczeniami powietrza i segregacją odpadów. Czy zwykły człowiek może mieć wpływ na jakość środowiska, w którym egzystuje? Oczywiście! Za większość zanieczyszczeń powietrza odpowiadają wielkie fabryki i korporacje, ale to inicjatywa pojedynczych obywateli ma prawdziwy wpływ na szybkość i skuteczność wdrożenia ekologicznych zmian. Walka o czyste powietrze zaczyna się już w gospodarstwach domowych. Jak podaje polski Instytut Ochrony Środowiska, procesy spalania poza przemysłem, czyli w głównej mierze te związane z gospodarstwami domowymi, to około 50% emisji szkodliwych dla powietrza zanieczyszczeń. Tak zwana niska emisja, czyli ta pochodząca z niskich kominów domów, ma największy wpływ na jakość powietrza w Polsce. Co może zrobić osoba chcąca zawalczyć o zdrowe otoczenie dla siebie i swoich bliskich? Ciekawym rozwiązaniem ekologicznym, a do tego niedrogim, jest ogrzewanie domu za pomocą pelletu.

Czym właściwie jest pellet?

Pellet jest ekologicznym materiałem opałowym pozyskiwanym z pozostałości drzewnych, czyli w głównej mierze z wszelkich ścinek i trocin uzyskiwanych jako odpady poprodukcyjne w tartakach i innych miejscach przetwórstwa drzewnego. Taki typ paliwa stałego, które występuje w formie sprasowanych trocin, zalicza się do paliwa pozyskiwanego z biomasy. Uważa się, że produkty uzyskiwane z biomasy są o wiele korzystniejsze dla środowiska niż paliwa kopalne. Niższa zawartość szkodliwych pierwiastków i większa różnorodność w przestrzennym rozmieszczeniu paliw z biomasy na terenie kraju skutecznie wpływa na ich impakt na środowisko. Zgodnie z wytycznymi Ekoprojektu, popularne kotły na węgiel i drewno będą musiały być zastępowane innymi źródłami ogrzewania. Spalanie pelletu jak najbardziej spełnia wymagania wszelkich ekologicznych wymogów ustaw ds. Ochrony Środowiska, więc prędzej czy później właśnie ono zastąpi tradycyjne paliwa wykorzystywane przy ogrzewaniu gospodarstw domowych.

Koszty ogrzewania domu pelletem

Jakie są koszty ogrzewania domu pelletem?

Do kosztów z jakimi należy liczyć się w przypadku decyzji o zmianie sposoby ogrzewania gospodarstwa wlicza się koszt paliwa i koszty związane z wymianą instalacji. Jak prezentują się koszty ogrzewania pelletem?

Ceny pelletu w zależności od jego typu

Cena pelletu będzie różnić się w zależności od wielu czynników. Najważniejszą cechą, jednocześnie mającą największy wpływ na cenę będzie jego klasa. Najtańszą mieszanką pelletową będzie pellet bezklasowy lub pellet klasy B. Tona takiego materiału będzie kosztować od 500 złotych do 650 złotych, a jego wartość opałowa to około 13MJ/kg, czyli 60% wartości najwyższej klasy pelletu. Za paliwo klasy II, czyli tego ze średniej półki, przyjdzie zapłacić od 700 złotych do 800 złotych. Kupno pelletu pierwszej klasy będzie wiązało się z większym wydatkiem. Tona pelletu klasy I może w Polsce kosztować nawet 1100 złotych, ale uśredniona cena wysokiej jakości paliwa to około 950-1000 złotych, w zależności od lokalizacji i dostępności. Dla porównania, biorąc pod uwagę ogrzewanie pelletem koszty zapewne się nie zmniejszą, ale cena, którą płaci użytkownik ekologicznego pieca z pewnością zwróci się w postaci mniejszego odsetka osób chorujących na nowotwory i inne choroby związane z zanieczyszczeniami.

Ile zapłacimy za piec na pellet?

Wykorzystując odpowiedni piec na pellet koszty ogrzewania mogą drastycznie zmaleć, tym samym skutecznie łączyć ekologię z ekonomią. Mimo ceny pieców na pellet, które znacząco przewyższają te standardowych pieców, należy pamiętać o kosztach związanych z paliwem i tzw. koszcie ukrytym występującym w formie zanieczyszczenia okolicy i spłacanym przez całą społeczność. Na standardowy piec na paliwa kopalniane, zanim wprowadzono zakaz sprzedaży, trzeba było wyłożyć około 2000 złotych. Za kocioł przystosowany do spalania pelletu trzeba zapłacić od 6000 złotych wzwyż, ale należy się się liczyć z wydatkiem rzędu nawet do 10.000 złotych za piec oferujący najbardziej efektywne połączenie oszczędności z ekologią. Dla użytkowników tradycyjnych piecu, którzy chcąc przyłączyć się do walki o planetę Ziemię zdecydują się na skorzystanie z pieca pelletowego dostępnych jest kilka dotacji jak np. Czyste Powietrze (skutecznie nagłaśniane w komunikacji miejskiej i w większych miastach), które mogą obniżyć koszt zakupu nowej instalacji. W niektórych przypadkach może się okazać, że zakup ekologicznego pieca z pomocą dotacji jest tańszy od zakupu pieca szkodliwego dla środowiska.

Piec na pellet – sposób na oszczędzenie czasu i pieniędzy!

Oprócz czynników ekonomicznych warto przyjrzeć się innym oszczędzającym czas i nerwy zaletom pieca na pellet. Wiele osób, które planuje zakup materiałów opałowych czy nowych instalacji grzewczych bierze pod uwagę jedynie jednorazowe koszty związane z zakupem i przewiezieniem paliwa do gospodarstwa domowego. Jakie ułatwienia oferują piece korzystające z ekologicznego pelletu?

Oszczędność miejsca

Pellet jako silnie sprasowany materiał o niskiej wilgotności pozwoli na efektywne wykorzystanie małej przestrzeni przeznaczonej do przechowywania materiałów opałowych. W przeciwieństwie do standardowych paliw jest ściśliwy co zmniejsza ilość potrzebnego miejsca magazynowego. Pellet jest niezwykle łatwy do przechowywania. Najczęściej używa się do tego szczelnie zamkniętych worków umożliwiające składowanie materiału w dowolny sposób. Nie jest potrzebne specjalnie wyznaczone na wysypanie nowej dostawy miejsce. Ponad to, ładowanie paliwa do pieca jest czyste i nie generuje żadnych odpadów czy odbarwień, co dopuszcza do szybkiej i czystej zmiany worka nawet w odświętnych ubraniach. Niestety należy pamiętać, że biomasa jako materiał o niewielkiej wilgotności wymaga odpowiednich warunków przechowywania związanych z wysokim ryzykiem zapłonu. Mimo wszystko zwiększona wartość opałowa i łatwość w przenoszeniu skutecznie wynagradza obowiązek kontroli pelletu.

Oszczędność czasu

Poza czysto fizycznym aspektem pracy z pelletem, taki rodzaj materiału opałowego gwarantuje prostotę i szybkość obsługi. Zastanawiając się nad zaletami ogrzewania pelletem, warto pochylić się nad komfortem i czasem obsługi. Kocioł na pellet z podajnikiem działa niemal bezobsługowo, więc nie pochłania cennego czasu na dorzucanie wybrakowanego paliwa. Zadanie użytkownika pieca na pellet ogranicza się jedynie do podkładania opału oraz regularnego usuwania popiołu ze specjalnie wyznaczonego do tego miejsca. Pellet nie wytwarza zbyt dużej ilości popiołu i prawie w całości ulega spalaniu podczas wyjątkowo ekologicznego procesu. Dzięki takiemu, a nie innemu działaniu urządzenia, nie musimy tak często czyścić pieca i komory z popiołem, która w tradycyjnych piecach jest najtrudniejszym do wyczyszczenia elementem. Wśród użytkowników pieców pelletowych krążą opinie, że piece ekologiczne w dłuższym czasie okazują się być bardziej komfortowe i łatwiejsze w obsłudze niż piece na węgiel czy ekogroszek.

Czy piec na pellet się opłaca?

Podsumowując, ekologiczne piece na pellet to rozwiązanie dla ludzi dbających o własne otoczenie i przyszłość swoich dzieci. Rosnący współczynnik zanieczyszczenia powietrza w drastyczny sposób obniża komfort życia i w krótkim czasie pozbawił istnienia wiele gatunków flory i fauny. Obejmujące palenie pelletem koszty to nie tylko wymiana instalacji ogrzewającej i zakup łatwych w przechowywaniu worków pelletu, ale w głównej mierze walka z ukrytymi kosztami szkodliwego dla środowiska korzystania z tradycyjnych materiałów opałowych. Każdy odpowiedzialny człowiek powinien zainteresować się losem planety, ponieważ jak każdy wie, innej nie mamy.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 17

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy poprawić ten post?

Tags: