Piece na pellet. Jaki wybrać, czym się kierować przy wyborze?
Sposób ogrzewania domu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć. Najpierw należy określić rodzaj paliwa, którym chcemy grzać. Jeśli zdecydujemy się na kocioł na pellet, powinniśmy wiedzieć, na co dokładnie zwracać uwagę w trakcie zakupu kotła. Pamiętajmy, iż przede wszystkim ważne jest to, aby jakość zawsze była w parze z ceną.
Rodzaje pieców na pellet:
Piec na pellet jednofunkcyjny
Działa jedynie poprzez zasilenie instalacji grzewczej. Pozwala na ogrzanie wszystkich pomieszczeń w domu, jednakże nie będzie on grzał wody.
Piec na pellet z zasobnikiem C.W. U
Nazywany także zasobnikiem ciepłej wody. Piec może grzać wodę użytkową.
Piec na pellet z zamontowanym zasobnikiem
To uniwersalne rozwiązanie, ponieważ posiada już zamontowany zasobnik.
Piec na pellet z zasobnikiem
Jego zadaniem jest dostarczenie pelletu do kotła, jest bardzo komfortowy w użytkowaniu. Nadaje się zwłaszcza dla osób dysponujących niewielką kotłownią.
Moc kotła na pellet
Nie opłaca się kupować kotła o mocy większej aniżeli obliczona w projekcie domu, gdyż piec powinien pracować przez część sezonu grzewczego z mocą nominalną. Uzyska wówczas najwyższą sprawność, przez co z porcji paliwa osiągnie najwięcej energii. Właściwe dobranie mocy kotła zapewni mniejsze jego zużycie, a co za tym idzie, do atmosfery przedostanie się mniej zanieczyszczeń powstałych w procesie spalania.
Wymiary kotła na pellet
Wymiary muszą być dostosowane do powierzchni naszej kotłowni. Warto także przed zakupem kotła, sprawdzić średnicę komina.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
W trakcie zakupu piecu na pellet warto szukać rozwiązań oferujących możliwość zastosowania wyposażenia dodatkowego. Między innymi takich jak automatyczna zapalarka, ułatwiająca korzystanie z pieca. Pomocny okazuje się również mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika. Dobrej jakości ekologiczny pellet znajdziemy na : https://czornydiament.pl/pellet-opole/
Zalety kotłów na pellet to przede wszystkim:
- ekologia
- mała objętość odrzutu drzewnego
- szybki zapłon i niewielka wilgotność
- łatwość magazynowania pelletu
- wysoka wydajność przy zachowaniu niskiej ceny
- niska zawartość popiołu
- prosta i komfortowa obsługa pieca
- zautomatyzowane działanie
- łatwa regulacja mocy
- łatwe utrzymanie czystości
Kominek na pellet
Wśród kominków na pellet możemy wyróżnić takie modele jak:
1. Kominek z płaszczem wodnym, posiadający automatyczny system rozpalania oraz dozowania paliwa.
2. Kominek eco, z który certyfikatem potwierdza spełniane przez kominek normy emisji zanieczyszczeń określone przez właściwą dyrektywę Unii Europejskiej.
3. Urządzenie 2 w 1, czyli piec na pellet oraz kominek.
Wysokiej jakości modele umożliwiają automatyczne czyszczenie kominka oraz automatyczne rozpalanie pelletu, co bardzo ułatwia użytkowanie z kominka. Niektóre modele zawierają aktywny system czystej szyby, programator, termostat pokojowy oraz zbiornik na pellet, który starcza aż na 2 dni.
Piece na pellet i ekogroszek
Na rynku dostępne są także piece wielofunkcyjne, dzięki którym można spalać zarówno pellet, jak i ekogroszek. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż nie ma wówczas konieczności ograniczania się tylko i wyłącznie do jednego stosowanego paliwa. Tego typu piece kupuje się z odpowiednio przystosowanymi podajnikami. Taki piec tworzy uniwersalny i wygodny system, ograniczający konieczność obsługi kotła przez jego właściciela do niezbędnego minimum.
Klasy pieców
Klasa 3, czyli najniższa. W tej klasie znajduje się większość aktualnie produkowanych kotłów podajnikowych.
Klasa 4, czyli średnia. Taką klasę osiągają kotły zasypowe dolnego spalania i kotły podajnikowe na węgiel. Istnieje niewielka ilość kotłów w tej klasie. Producenci stawiają przede wszystkim na produkcję kotłów o klasie 5.
Klasa 5, czyli najlepsza z możliwych klas. Jedyna dozwolona dla nowo sprzedawanych kotłów, kotły tej klasy emitują ponad 90 procent mniej zanieczyszczeń, aniżeli stare piece.
Czym jest palnik na pellet?
Palnik na pellet to gwarancja pełnej automatyki w naszym kotle. Piec z palnikiem automatycznie się rozpala, wygasza, funkcjonuje i czyści. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zaoszczędzić swój czas i wysiłek na obsługę pieca. Obecnie na rynku polskim i europejskim palniki na pellet stają się coraz częściej wybieranymi produktami. Producenci do palnika przeważnie dodają sterownik elektroniczny oraz podajnik paliwa. Wówczas trzeba dołożyć do niego zbiornik, po czym wystarczy zamontować palnik na pellet. Należy pamiętać o tym, iż palniki na pellet można zamontować także w starych modelach kotłów, po czym całkowicie je zautomatyzować. Wówczas prace przy piecu nie będą częste, wystarczy udawać się do pieca co około 5-7 dni w okresie zimowym. Okres czyszczenia uzależniony jest od ilości miejsca znajdującego się w kotle na popiół, a także jakości samego pelletu. Na rynku dostać można również palniki na pellet z podwójnym systemem czyszczenia paleniska. Charakteryzują się nowoczesną konstrukcją opierającą się na takim samym procesie spalania jak w przypadku palników rynnowych. Zastosowano w nich system dodatkowego oczyszczenia. Umożliwia to spalanie także gorszej jakości pelletu drzewnego albo agropelletu. W czasie spalanie takiego zanieczyszczonego paliwa, produkowanych jest o wiele więcej odpadów. Palnik na pellet w sposób automatyczny wyczyści zanieczyszczenia z paleniska. Jeśli wybierzemy pellet gorszej jakości, to w ten sposób zmniejszymy koszty ogrzewania o nawet kilkudziesięciu procent. Prace przy takim kotle zajmują około 14 dni do 30 dni w zimie. O czyszczeniu kotła nie muszą natomiast myśleć osoby, inwestujące w wysokiej jakości pellet.