Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Przechowywanie pelletu – jak przechowywać pellet?

4.6
(13)

Po wyposażeniu się w pellet bardzo ważne jest, aby zadbać o jego właściwe przechowywanie, dzięki czemu nasz opał nie straci swoich właściwości. Jeżeli chcemy prawidłowo przechowywać pellet, należy rozważyć dwie możliwości – magazynowanie pelletu wewnątrz budynku i na zewnątrz.

Jak przechowywać pellet wewnątrz?

Bardzo często z uwagi na obawy przed opadami atmosferycznymi. Producenci decydują się na magazynowanie pelletu w przeznaczonych do tego pomieszczeniach lub niewielkich budynkach z magazynami. Aby zachować pellet w dobrej jakości należy odizolować go od wilgoci. Takie rozwiązanie najczęściej sprawdzi się w domu lub schowku firmowym.

Pomieszczenia, które zostaną przeznaczone do przechowania pelletu w workach powinny być zabezpieczone przed potencjalnym zalaniem, które mogłoby doprowadzić do wytworzenia się wilgoci mającej negatywny wpłw na paliwo. Worki z pelletem zachowane w środku pomieszczenia mogą być naprawdę optymalnym rozwiązaniem do momentu, w którym nie jesteśmy zmuszeni do tego, aby kupić zbyt dużą ilość. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie, którym są palety. Możemy poukładać na nich worki, dzięki czemu stworzymy dodatkową izolację przed podłogą. Warto pamiętać o tym, aby położyć na palecie karton. Można użyć materiałów, w których producent wysłał do nas worki z granulkami. Ułatwia to odseparować nasze paliwo od powierzchni, która mogłaby przyczynić się do powstawania pleśni. Palety są przeznaczone do utrzymania dużego ciężaru. Dlatego też przy tak przygotowanej instalacji możemy swobodnie układać pellet w workach wysoko i z daleka od miejsc narażonych na gromadzenie wilgoci.

zechowywanie pelletu - jak przechowywać pellet

Warto pamiętać o tym, że drewniany pellet najczęściej dostarczany jest w prostokątnych workach, które zajmują niemal metr przestrzeni. Przechowywane w ten sposób paliwo w większej ilości może być niekoniecznie idealnym rozwiązaniem dla każdego. Jeżeli nie dysponujemy specjalnymi schowkami o dużej powierzchni, które mogą przechowywać pellet i brakuje nam na niego miejsca, możemy porzucić rozwiązanie z układaniem stosów z workami na paletach. Niemniej jednak musimy koniecznie zapewnić izolację od wilgoci. W przeciwnym wypadku narażamy nasz pakunek na kontakt z pleśnią.

Rezygnując z palet możemy poukładać zakupionego worki z opałem w wąskiej przestrzeni, stawiając je jeden obok drugiego w pionowej pozycji. W ten sposób zaoszczędzimy bardzo dużo miejsca. Konieczne jest jednak, aby w tym przypadku składowisko na pellet było szczelnie zamknięte. Jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić takie warunki przechowywania, nie musimy obawiać się o termin ważności pelletu, na tak długo, jak pozostanie on suchy.

Pomieszczenia, które najlepiej nadają się na przechowywanie worków z pelletem:

  • Szopa
  • Garaż
  • Podwyższone, suche miejsce w piwnicy
  • Strych

Jak przechowywać pellet na zewnątrz?

Kolejnym sposobem, który wykorzystywany jest w przypadku dużych ilości wykluczających wewnętrzne składowiska, jest przechowywanie pelletu na zewnątrz. Najbezpieczniejsze dla jakości zakupionego opału zawsze będzie przechowywanie wewnątrz opisane powyżej. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić. Warto w tym przypadku zasięgnąć informacji dotyczących tego, jak przygotować się do przechowywania paliwa na świeżym powietrzu.

Ważne, aby bezpośrednio po dotarciu sprawdzić stan opakowania, w którym przyszedł pellet. Podczas dostawy zostanie on opakowany w zabezpieczenia, które nie pozwolą nasiąknąć wodą bez względu na pogodę. Foliowa izolacja może jednak zostać uszkodzona w trakcie podróży. Jeżeli wykryjemy jakiekolwiek ubytki w oryginalnym zabezpieczeniu, warto zakleić je za pośrednictwem taśmy wodoodpornej.

Woda to nie jedyne zagrożenie.

Magazynowanie worków z pelletem na zewnątrz może wiązać się z nieco większą ilością zagrożeń. Jeżeli musimy pozostawić załadunek na otwartej przestrzeni, rekomendujemy zabezpieczenie go plandeką. Przygotowanie takiego nakrycia wcale nie musi wiązać się z wydatkami pieniędzy. Wystarczy wziąć pozostałości plastiku i folii, którą otrzymaliśmy wraz z opakowaniami opału i nakryć nimi ciasno poukładany obok siebie pellet. Szczelnie pokrytą całość oklejamy następnie taśmą wodoodporną. W ten sposób uchronimy swój materiał przed drobnymi zwierzętami. Przechowując pellet na zewnątrz bardzo często dochodzi do sytuacji, w których wiewiórki, myszy, czy też szczury przegryzają się przez foliowe opakowania.

Czy czystość i temperatura, w której przechowujemy pellet ma wpływ na jego jakość?

Wielu ludzi poszukuje informacji na temat jak najszerszego spektrum związanego z przechowywaniem zakupionego przez nich pelletu. Kurz i temperatura nie będą miały tak dużego wpływu na opał tak, jak w przypadku wilgoci. Mimo wszystko zabezpieczenie się przed nimi nie jest trudne, dlatego też warto wiedzieć, na co można zwrócić uwagę.

 Brud i kurz.

Głupotą byłoby trzymanie pelletu w sterylnych warunkach, przywodzących na myśl salę operacyjną. Odrobina kurzu i pyłu nie zmniejszy efektu jego spalania. W kwestii czystości wystarczy, że odizolujemy nasz opał od błota, które mogłoby pozostawić wilgoć na jego powierzchni.

Temperatura.

Zazwyczaj temperatura nie odgrywa żadnej roli podczas przechowywania worków z pelletem. Nie można jednak umieszczać go w ekstremalnie gorących miejscach. Istnieją przypadki, w których przez długotrwałe narażenie granulatu drzewnego na bardzo wysokie temperatury, doszło do samozapłonu. 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 13

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy poprawić ten post?