Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Z czego robi się pellet?

5
(1)

Wykorzystywanie pelletu zaczęło rosnąć od początku XXI wieku, choć w Polsce stosunkowo od niedawna. Wykorzystanie pełnego potencjału energetycznego pelletu jest możliwe tylko i wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego urządzeniach grzewczych. Montaż właściwego pieca nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale także zadbać o środowisko. Zainteresowanie pelletem wzrasta wraz z popularyzacją programów środowiskowych, które mają na celu walkę ze smogiem. Świadomość społeczeństwa o tym sposobie ogrzewania jest bardzo niska. Mało osób wie, że funkcjonuje uznany podział pelletu ze względu na sposób jego pozyskania.

Pellet drzewny

Z czego wytworzony jest pellet?

Pellet powstaje w wyniku kontrolowanego wysokociśnieniowego prasowania, a następnie zachodzi wyciskanie z masy trocinowej granulek lub śrucin. Zasadniczo, pellet powstaje z odpadów, co ma istotny wpływ na jego atrakcyjną cenę. Pellet może być pozyskiwany z drewna, słomy, biomasy, łusek słoneczka, pestek, czy innych odpadów. Z pewnością jest tańszym zamiennikiem węgla, gazu ziemnego czy oleju opałowego.

Pellet drzewny

Choć na polskim rynku istnieje wiele rodzai pelletu, to największą popularnością cieszy się pellet drzewny. Jest gładki, posiada ograniczoną ilość pyłu drzewnego. Dobrej jakości pellet drzewny posiada właściwości, które umożliwiają mu tonięcie w wodzie. W momencie spalania wyczuwalny jest charakterystyczny zapach drewna, a po wykorzystaniu zostawia małą ilość popiołu. Wybierane są z uwagi na najwyższą wartość opałową. Doskonale sprawdzają się do ogrzewania domów jednorodzinnych, budynków publicznych. Wykorzystywany jest także w produkcji energii przez branżę energetyki zawodowej.

Pellet ze słomy

Pellet może być także produkowany z pozostałości powstałych po zbożach uprawnych, np. jęczmienia czy pszenicy. W temperaturze ok. 90°C zachodzi proces granulacji. Wysoka temperatura zapobiega namnażaniu grzybów i drobnoustrojów. Pellety ze słomy cieszą się zainteresowaniem ze względu na korzystne parametry opałowe, zazwyczaj wynoszą 14-1MJ/kg. Pozostawia małą ilość popiołu.

Różnice pomiędzy pelletem z drewna a ze słomy

Z pewnością pellet drewniany jest o wiele bardziej ekologiczny niż popularny w Polsce węgiel kamienny. Pellet nie wywiera niekorzystnego wpływu na środowisko, wręcz pozostaje neutralny. Zachodzi tzw. zerowy bilans dwutlenku węgla, czyli w trakcie spalania emituje ilość, która jest pochłaniana przez roślinę w trakcie wzrostu. Do produkcji pelletu drzewnego muszą być wykorzystane wyłącznie trociny, które są pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń lub o znikomej ich ilości. Wiele osób twierdzi, że produkowanie pelletu drzewnego pośrednio powoduje zmniejszenie powierzchni lasów. W tej kwestii przewagę nad pelletem drzewnym posiada pellet ze słomy. Słoma jest produktem ubocznym, a roślina jest produkowana do innych celów. W Polsce corocznie wytwarzane jest do 25 mln ton słomy ze zbóż, dlatego wykorzystanie słomy do produkcji opału jest prawie nieograniczone. Do produkcji pelletu ze słomy nie potrzebne są żadne substancje, bazuje się wyłącznie na wysokociśnieniowych prasach. Doceniane jest to szczególnie z uwagi na brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Który pellet jest lepszy?

Pellet ze słomy posiada przewagę nad pelletem drzewnym ze względu na cenę. Pellet ze słomy jest tańszym surowcem, jego ceny zaczynają się od 500 do 800 zł za pellet bardzo dobrej jakości. Posiada także bardzo dobrą wartość energetyczną, oscylującą na poziomie od 14,8 do 15,5 MJ/kg. Dla porównania cena pelletu drzewnego wynosi od 600 do 1200 zł. Pellet drzewny posiada lepszą wartość energetyczną niż pellet ze słomy. Jej wartość waha się pomiędzy 15 a 18 MJ/kg. Przy ekogroszku, pellety wypadają gorzej, ponieważ osiąga wartość pomiędzy 23 a 26 MJ/kg. Pomimo tej kwestii, pellety wypadają lepiej niż ekogroszek, m.in. z uwagi na cenę czy emisję szkodliwych substancji.

Kolejną cechą, która różni te dwa rodzaje pelletów jest dostępność. Pellet drzewny jest produkowany wyłącznie w miejscach, w których w pobliżu znajdują się tartaki. W ten sposób producenci umożliwiają sobie stały dostęp do potrzebnego surowca. Mniejszą trudność z pozyskiwaniem materiałów do produkcji pelletu posiadają przedsiębiorcy, którzy wytwarzają pellet ze słomy. W ich przypadku, mogą pozyskiwać ten surowiec na terenie całego kraju i rozplanowanie jego produkcji jest przewidywalne i dokładnie oznaczone w czasie.

Czy pellet jest przyszłościowy?

Pellet, bez względu na to z czego został wykonany, jest bardzo dobrym wyborem. Brak jego szkodliwego wpływu dla środowiska jest podkreślany przez tworzenie ogromnej ilości programów, które mają na celu rozpropagowanie ogrzewania mieszkań przy pomocy pelletu. Zatem pellet stanowi formę walki ze smogiem. Ponadto, koszt dostosowania kotłowni do spalania pelletu zwraca się mniej więcej po dwóch sezonach grzewczych. Wydatki ponoszone na zakup opału w późniejszym czasie będą o wiele niższe. W porównaniu do innych metod ogrzewania, pellet jest bardzo czystym opałem. Pozostawia bardzo małą ilość popiołu, który może być ponownie wykorzystany w formie nawozu w przydomowym ogrodzie.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy poprawić ten post?

Tags: