Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Zalety ogrzewania domu ekogroszkiem

5
(1)

Ekologiczny groszek, czyli ekogroszek jest bardzo popularną formą stałego rodzaju paliwa, który powstaje z wysokokalorycznego węgla brunatnego lub kamiennego o niskiej zawartości wody, siarki i tak zwanych substancji niepalących. Jego nazwa wzięła się od rozmiaru granulek rzędu 5 do 25 milimetrów, które przypominają ziarna grochu. Jedną z podstawowych zalet spalania groszku jest to, że generuje względnie małą ilość popiołu, a więc zaliczany jest do paliw o zmniejszonej szkodliwości dla środowiska i może być wykorzystywany do ogrzewania gospodarstw domowych. Niskie wartości parametrów związanych z zanieczyszczeniem, między innymi ograniczone wytwarzanie tlenków siarki powstających podczas spalania, w porównaniu do pozostałych rodzajów węgli, pozwoliło określić go jako nienaruszający równowagi ekologicznej, stąd przedrostek „eko”.

Jakie są zalety ogrzewania domu ekogroszkiem?

Jeszcze nie tak dawno, bo kilkanaście lat temu, ekogroszek był rozpatrywany w kategoriach odpadu powstałego podczas wydobycia węgla, ponieważ zbyt mała jego granulacja nie pozwalała zakwalifikować go do sprzedaży jako pełnowartościowe paliwo służące do ogrzewania. Przez wiele lat, zatem, sprzedawany był jako surowiec gorszej jakości. Wraz z rozwojem technologii nadeszły zmiany, które umożliwiły spojrzeć na groszek ekologiczny z innej strony i okazało się szybko, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych pieców w gospodarstwach domowych możliwe jest jego spalenie w domach jednorodzinnych.

  1. Ekogroszek jest wysokokaloryczny. Oznacza to nic innego jak to, że podczas spalania generowana jest duża ilość ciepła, która rozprowadzana za pomocą odpowiednich systemów pozwala ogrzać duże powierzchnie. Z jednego kilograma surowca jesteśmy w stanie uzyskać więcej niż 26 MJ ciepła. Ponadto, groszek ekologiczny spala się wolno a jednocześnie dostarcza odpowiednią ilość ciepła w naszym gospodarstwie domowym. Zwłaszcza, jeśli posiadamy duży dom, dostrzeżemy zalety wykorzystania ekogroszku jako głównego źródła uzyskiwanej energii cieplnej. W porównaniu do innych rodzajów węgla, nie musimy ciągle dodawać surowca do pieca, co pozwoli zaoszczędzić nam cenny czas. Istnieją także specjalnie zaprojektowane piece z podajnikiem, które automatycznie dozują groszek, dlatego nie musimy martwić się, że nagle zabraknie paliwa do ogrzania naszego domu w ciągu dnia. Jest to też bardzo dobra opcja dla starszych osób, które z uwagi na wiek nie mają już tyle siły, co kiedyś, by systematycznie uzupełniać surowiec podczas spalania w piecu. Korzystanie z ekogroszku wydaje się być niezwykle proste, wygodne i nie wymaga dużego wysiłku.
  2. Ekogroszek generuje podczas spalania małą ilość popiołu (max 8%). Konieczne jest jedynie czyszczenie kotła dozownika popiołu od czasu do czasu, czyli co kilka dni, aby praca pieca nie uległa zakłóceniu. Jest to duże udogodnienie dla osób, które dużo pracują i nie mogą poświęcić czasu na codzienne usuwanie znacznych ilości popiołu z pieca.
  3. Emisja szkodliwych gazów i pyłów powstających podczas spalania ekogroszku jest niższa w porównaniu do zwykłego węgla. Dzięki temu, groszek jest bezpieczny dla środowiska. Dowiedziono, że podczas jego spalania powstaje o 25% mniej dwutlenku węgla, o 97% mniej tlenku węgla i aż 92% mniej pyłów.
  4. Piece przeznaczone do spalania ekogroszku posiadają możliwość regulacji procesu grzewczego. Gwarantuje to uzyskanie stałego poziomu ogrzewania poprzez ustawienie odpowiedniej wartości temperatury na piecu.

Wybór ekogroszku to opłacalna inwestycja

Niejednokrotnie, podczas budowy domu, wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj pieca zamontować i jakie paliwo będzie najodpowiedniejsze, biorąc pod uwagę generowane koszty w sezonie grzewczym i politykę mającą na celu ochronę środowiska, a więc zmniejszenie zanieczyszczeń przedostających się do powietrza.  Warto zaznaczyć, że groszek ekologiczny staje się coraz bardziej popularnym surowcem służącym do ogrzewania gospodarstw domowych ze względu na jego opłacalność. Biorąc pod uwagę ogrzewanie z wykorzystaniem oleju, gazu lub prądu, koszty są zdecydowanie wyższe i mogą sięgać nawet 40% więcej niż podczas palenia w piecu groszkiem ekologicznym. W Polsce, produkcją ekogroszku zajmuje się kilka firm i jest to zdecydowanie najlepszej jakości paliwo stałe, które eksportowane jest także do innych krajów Europy i nie tylko.

Kupuj ekogroszek tylko u sprawdzonych sprzedawców

Warto pamiętać, by zakupu ekogroszku dokonywać jedynie u sprzedawców posiadających odpowiednie certyfikaty Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla potwierdzające wysoką jakość oferowanego paliwa. Może się tak zdarzyć, że nieuczciwi dystrybutorzy wprowadzają do obrotu groszek, który ma niską jakość i gęstość energetyczną, a podczas jego spalania, ilość generowanego ciepła będzie niewystarczająca do ogrzania gospodarstwa domowego. Ponadto, takie paliwo przy wszystkich jego wadach może być dodatkowo niebezpieczne i generować szkodliwe substancje, które przedostają się wraz z dymem do powietrza.

Wykorzystanie ekogroszku jako głównego źródła ogrzewania jest dobrym rozwiązaniem w obliczu powstałych obostrzeń dotyczących rodzaju stosowanego paliwa, które charakteryzuje się niskim poziomem zanieczyszczenia powietrza. Kupując groszek ekologiczny przyczyniamy się do ograniczenia poważnego zagrożenia, jakim jest obecnie smog. Ponadto, z punktu widzenia ekonomicznego, wybór ekogroszku jest opłacalny, zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Kosztowna wymiana pieca, który przystosowany jest do tego rodzaju paliwa, może się szybko zwrócić.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy poprawić ten post?