Produkcja pelletu w Polsce
Pellet jest paliwem stałym uzyskiwanym z biomasy – odpadów drzewnych, produktów ubocznych rolnictwa, oraz ze specjalnie w tym celu uprawianych roślin. Jest powszechnie wykorzystywany jako materiał opałowy do kominków, a także spalany w specjalnie przystosowanych instalacjach grzewczych. Produkcja pelletu zarówno w Polsce, jak i na rynku globalnych stale rośnie. Przybywa coraz więcej firm, które dodatkowo spełniają coraz bardziej rygorystyczne wymogi produkcji tego materiału opałowego.
Proces technologiczny produkcji pelletu
Pellet jest wytwarzany na bazie sprasowanych trocin. One z kolei pochodzą z obróbki drewna w zakładach tartacznych. Nie ma reguły odnośnie zastosowania tutaj odpadów po konkretnym rodzaju drzewa. Do produkcji pelletu mogą być użyte zarówno trociny z drzewa iglastego, jak i liściastego. Choć oczywiście producenci nie muszą wcale ograniczać się do tych dwóch gatunków drzewa. Warto bowiem dodać, że przy produkcji pelletu używa się również odpadów z drzewa kokosowego, czy też palmowego. Co więcej – wielu producentów wykorzystuje również gałęzie, słomę, a nawet trawę. Dlatego też oferta producentów pelletu jest bardzo zróżnicowana.
Przeczytaj o różnicach pomiędzy pelletem z drzewa, a pelletem ze słomy : https://czornydiament.pl/z-czego-wytworzony-jest-pellet/
Jak powstaje pellet? Przede wszystkim trociny są najpierw skompresowane. Powstała wówczas masa jest przepuszczana przez matrycę z odpowiednio przygotowanymi otworami. Pozwala to na formowanie granulek. Po przejściu przez matrycę granulat trzeba natychmiast schłodzić, albowiem podczas tego procesu rozgrzewa się on nawet do 70 stopni Celsjusza. Pellet przeznaczony do użytku przemysłowego – w elektrowniach, czy też w elektrociepłowniach – zawiera dodatkowo lepiszcze. Pellet do wykorzystania domowego pozbawiony jest tego dodatku.
Produkcja pelletu w Polsce
Polska jest jednym z tych krajów, gdzie odnotowujemy stały wzrost produkcji pelletu. Wystarczy pochylić się nad najnowszymi wynikami badań przeprowadzonych przez Europejską Radę Pelltu (EPC). Zostały one ogłoszone w specjalnym dokumencie Statistical Report – Pellet Report i dotyczą roku 2018. Co z nich wynika? Przede wszystkim najważniejsza informacja dla nas jest taka, że Polska znajduje się w grupie państw (wraz z Hiszpanią i Francją) gdzie notowane są wzrosty produkcji pelletu, pomimo, że w innych krajach UE można zauważyć lekkie spowolnienie. Głównym motorem napędzającym produkcję pelletu jest przede wszystkim wzrost cen olejów opałowych. Dlatego też można zaobserwować znaczny wzrost sprzedaży urządzeń grzewczych przystosowanych do spalania pelletu. Tak więc popyt na pellet znacznie wzrósł w ostatnich latach, a w Polsce możemy również zauważyć zwiększenie liczby zakładów produkcyjnych, które wytwarzają ten właśnie materiał opałowy.
Jakość pelletu produkowanego w Polsce
W Polsce dominują przede wszystkim zakłady produkcyjne średniej wielkości. Za takie można uznać zakłady wytwarzające od 5 do 10 tyś. ton pelletu rocznie. Są to firmy stawiające na jakość wytwarzanego materiału opałowego. Dlatego też większość z nich posiada specjalne certyfikaty ENplus i DINplus. Co one oznaczają? Posiadanie takich certyfikatów oznacza, że zakład produkcyjne wytwarza pellet od odpowiedniej jakości oznaczony klasami A1 i A2. Wymagania jakościowe umożliwiające uzyskanie takich certyfikatów są bardzo wysokie i rygorystyczne. Przy produkcji takiego pelletu można użyć tylko i wyłącznie trocin, bez dodawania substancji chemicznych, kory, czy też piasku. Dzięki temu nasze zakłady produkują pellet najwyższej jakości. Pellet klasy A1 jest idealny do zastosowania w gospodarstwach domowych. W wyniku spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu. Natomiast pellet klasy A2 można używać w większych instalacjach grzewczych. Warto podkreślić, że stosowanie pelletu certyfikowanego w zasadzie zapewnia bezawaryjną pracę kotłów i palników grzewczych.
Ile pelletu wytwarzamy w Polsce?
Na terenie naszego kraju działa obecnie 25 firm produkcyjnych, która posiadają odpowiednie certyfikaty – ENplus i DINplus. Polska na tle krajów Unii Europejskiej jest znaczącym producentem tego ekologicznego materiału opałowego. Jeszcze w 2013 roku w naszym kraju wyprodukowano około 650 tysięcy ton pelletu drzewnego. Produkcja jednak stale rosła i już w 2015 roku osiągnęła poziom 900 tysięcy ton. Obecnie w Polsce rocznie produkuje się ponad milion ton rocznie pelletu. Oczywiście całość produkcji nie jest konsumowana tylko i wyłącznie przez rynek wewnętrzny. Polskie firmy cześć wytwarzanego pelletu eksportują – choćby do Niemiec.
Polska dysponuje znakomitymi warunkami do produkcji pelletu. Przede wszystkim nie możemy odpowiednio rozwinąć odnawialnych źródeł energii. Warunki geograficzne, oraz skomplikowane procedury prawne sprawiają, że ryzykowne jest inwestowanie w farmy wiatrowe, czy też w wykorzystanie energii słonecznej i wodnej. Natomiast Polska jest krajem w znacznym stopniu zalesionym, stad też znacznie ułatwione jest uzyskiwanie materiału pod produkcję pelletu. Zakłady produkcyjne znajdziemy niemalże w każdym województwie a ich liczba stale rośnie. Perspektywy rozwoju rynku są bardzo obiecujące.