Bezpłatny transport

Dowozimy do klienta kilka worków na próbę

Wnosimy węgiel do danego pomieszczenia

Stawiamy na wysoką jakość węgla

Oferujemy opał luzem i workowany

Czy ogrzewanie pelletem się opłaca?

4.8
(31)

Dzisiejszy trend na wszystko co jest eko to już nie tylko chwilowa moda, ale konieczność. Cały świat walczy z zanieczyszczonym środowiskiem. Odzyskanie czystego powietrza stanowi nie lada wyzwanie, a jednym z elementów tej batalii  jest wyeliminowanie z użycia szkodliwych materiałów opałowych. Doskonałą alternatywą dla nich może być pellet – nowoczesne, ekologiczne i czyste paliwo do ogrzewania zarówno domów prywatnych, budynków użyteczności publicznej, jak i przedsiębiorstw. Czy tego typu rozwiązanie jest drogie?

Pellet – dlaczego cieszy się tak dużym uznaniem?

Pellet jest materiałem opałowym uzyskiwanym głównie z pozostałości drzewnych takich jak trociny i wióry czy inne odpady stolarskie oraz tartaczne. Do jego produkcji wykorzystuje się również korę drzew, słomę, łuski słonecznika i biomasę roślin energetycznych. Ze sprasowanego pod wysokim ciśnieniem surowca powstaje granulat w formie małych walców lub kulek.

Pellet posiada sporo zalet, dzięki którym z powodzeniem zastąpi węgiel, olej opałowy czy gaz. Przede wszystkim jest wytwarzany z naturalnych surowców i nie zawiera żadnych dodatkowych związków chemicznych mogących tworzyć w trakcie spalania szkodliwe substancje, a na tym nam właśnie zależy. Zminimalizowana jest również emisja dwutlenku węgla – to naprawdę ekologiczne rozwiązanie i jednocześnie niezwykle wygodne w użytkowaniu.

Ten rodzaj opału łatwo się przechowuje, gdyż najczęściej zapakowany jest w szczelne worki umożliwiające wygodne składowanie w dowolny sposób. Biopaliwo możesz przekładać, a nawet wrzucić je do pieca dosłownie w odświętnym ubraniu bez obawy, że się ubrudzisz jak węglem czy groszkiem. Niewielka ilość pozostałości po użyciu dobrej jakości biomasy zaoszczędzi sporo pracy przy czyszczeniu kotła. Z jednej jego tony pozostaje tylko od 3 do 10 kg popiołu, który może być wykorzystany jako nawóz. Użyźni glebę dzięki zawartości związków charakterystycznych dla nawozów wieloskładnikowych takich jak: wapń, magnez, potas, fosforan i soda. Poza czystością pellet zapewni też przyjemny zapach zarówno podczas składowania, jak i spalania. Jego stosowanie jest bezpieczne dla środowiska, a przy tym bardzo komfortowe.

Pellet – ekologia i ekonomia w jednym

Pellet jest paliwem odnawialnym i jeszcze do niedawna rzadko spotykanym na rynku. Jednak stale pogłębiające się zanieczyszczenie powietrza oraz poszukiwania sposobów na poprawę tej sytuacji powoduje gwałtowny wzrost jego popularności. Co prawda, jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, nadal najmniej kosztownym paliwem jest węgiel brunatny, ale cena biopaliwa jest bardziej stabilna i coraz mniej odbiega od tych najtańszych, tradycyjnych materiałów opałowych.

Pellet produkowany jest w Polsce. Według raportu UE Biopaliwa 2018 nasz kraj plasuje się na piątym miejscu w europie wśród producentów pelletu. Taka sytuacja znacząco wpływa na niezależność dostaw i cen od politycznych zawirowań na świecie. Z uwagi na porozumienie klimatyczne z Kioto nie ma obaw o wprowadzenie dodatkowej akcyzy – większość krajów dofinansowuje zakup urządzeń grzewczych wykorzystujących ten rodzaj paliwa. Jest to zgodne z wymogami Unii Europejskiej, która dąży do całkowitego wyeliminowania szkodliwych nośników energii.

Warunkiem wysokiej efektywności i optymalizacji ekonomicznej paliwa jest spalenie go w odpowiednich warunkach. Kotły na pellet są bardzo zaawansowane technologicznie. Wyposażone w wiele dodatkowych funkcji pozwalają uzyskać tyle samo ciepła ile daje na przykład węgiel, który posiada najwyższą wartość opałową. Ogrzewanie węglem może być tańsze, ale wymaga dużo więcej zaangażowania i pracy. Natomiast wygodne w obsłudze kotły gazowe i olejowe wiążą się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, a pompy cieplne z inwestycyjnymi. Ogrzewanie pelletem przedstawia się w tym zestawieniu bardzo korzystnie zwłaszcza, że tak jak na inne proekologiczne rozwiązania, możemy skorzystać z odpowiedniego dofinansowania podejmując decyzję o nowym kotle. Dla firm dostępne są dotacje unijne, a odbiorcy indywidualni otrzymują dotacje gminne. Można skorzystać również ze specjalnych kredytów.

Kogo stać na ekologiczne ogrzewanie?

Instalacja odpowiedniego dla ogrzewania ekologicznego urządzenia jest sporym, jednorazowym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Dzięki zaangażowania państwa powstają liczne programy związane z ochroną środowiska. W ramach tych programów dostępne są fundusze przeznaczone na dofinansowanie nowoczesnych technologii przyjaznych naszemu otoczeniu. Warto z nich korzystać i to jak najszybciej. Całkowite przejście na czyste paliwa jest nieuniknione, a wysokość dotacji z roku na rok jest coraz niższa.

Samorządy gmin i powiatów realizując programy takie jak Program Ochrony Środowiska lub Program Ochrony Niskiej Emisji same określają ich warunki. Dlatego sposób przyznawania i wysokość dotacji różni się między poszczególnymi miastami, gminami czy województwami. Województwo dolnośląskie na przykład realizuje program “Wymiana pieców”, podczas gdy opolskie ma swój o nazwie “Czyste powietrze – oddech dla Opola” – https://www.niskaemisjaopole.pl/ . Dofinansowanie, w zależności od zasad przyjętych w danym programie, może dotyczyć:

  • wymiany kotła na nowoczesny piec na pellet w opolu, węgiel lub drewno
  • podłączenia do sieci miejskiej
  • montażu ogrzewania gazowego, olejowego czy elektrycznego
  • zakupu i instalacji pompy ciepła
  • zakupu i instalacji kolektorów słonecznych
  • ocieplenia budynku
  • zamontowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • wymiany okien i drzwi

Nie każda gmina prowadzi tego typu dofinansowanie. Zawsze jednak można skorzystać z kredytu preferencyjnego przyznawanego osobom chcącym zmienić przestarzały system ogrzewania na wykorzystujący odnawialne źródła energii. Zajmuje się tym Bank Ochrony Środowiska i kilka banków spółdzielczych. Środki na to czerpane są z Narodowego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dopłaty do samej wymiany urządzeń oraz ograniczenia ucieczki ciepła z budynku to nie wszystko. Można nawet uzyskać dopłaty do rachunków za ogrzewanie. W Opolu, Wrocławiu, Krakowie i wielu innych miastach uruchomiono Lokalny Program Osłonowy gwarantujący pomoc osobom, których nie stać na opłaty za ekologiczne ogrzewanie. Wsparcie zależne jest od wysokości dochodu oraz wielkości lokalu.

Bez wątpienia wszystkim nam opłaca się wymiana tradycyjnych systemów grzewczych na nowoczesne. Zdrowie jest przecież bezcenne, a tracimy jego cześć każdego dnia oddychając zanieczyszczonym powietrzem. Ekologiczne ogrzewanie nie zawsze musi być droższe, tak jak w wypadku korzystania z pelletu. A perspektywa, że będzie ono coraz bardziej przystępne zachęca do zainwestowania już dzisiaj w naszą przyszłość.

Pellet opłacalność

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 31

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy poprawić ten post?

Tags: